.

Helsinky- pár slov na úvod

20. dubna 2010 v 10:35 | Lawiane |  Helsinki
Finské Helsinki (švédsky Helsingfors) jsou od r. 1550 hlavním městem této země. Založil je švédský král Gustav I. Vasa, aby tak konkurovali Tallinu při neustálém přetahování Švédska s Ruskem o Baltské moře. Původně bylo hlavním městem Turku. Finům se zprvu do nového města nechtělo, volba místa nebyla zrovna nejlepší- všude skály a bažiny, město několikrát lehlo popelem. Roku 1640 se tedy město trochu přesunulo, ale rozkvět začal až v 19. století, kdy tamní vládu přebralo Rusko.
                Helsinky jsou město mladé a také poměrně malé, žije zde něco přes půl milionu obyvatel. Nenajdete zde žádné středověké památky, zato vás jistě zaujme moderní architektura, množství zeleně a členité pobřeží se spoustou zálivů a ostrůvků. Kromě moderního stylu zde najdete převážně empír a klasicismus.
                K Helsinkám patří ještě přilehlá satelitní města Espoo, Kauniainen a Vantaa, kde se nachází mezinárodní letiště. S těmito městy je počet obyvatel přes milión dvě stě tisíc.
                Jednotlivé pamětihodnosti, jako je dóm na Senátním náměstí, vládní palác, univerzita atd., rozebereme ještě v samostatných článcích, stejně jako aktivity, které Helsinky nabízejí.
HelsinkiPanorama_roccofixed
helsinki1
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lily Addams Lily Addams | Web | 20. dubna 2010 v 12:45

Škoda, že tam nejsou ty středověké památky.....ale stejně se tam jednou stěhuju :-)

2 Lawiane Lawiane | Web | 20. dubna 2010 v 12:48

[1]:jo, to je škoda, zrovna je mám ráda...ale musíme se obejít bez nich- když tam pořád válčili Švédové a Rusové a všechno se zničilo :-?

3 lanney lanney | 11. června 2010 v 9:59

Máš moc hezky udělanej blog, super :-) Jen si dovolím malou opravu - Helsinki jsou hlavním městem až od roku 1812, v roce 1550 byly pouze založeny :-)

4 Tom Tom | 23. března 2011 v 19:21

jo, jo, taky bych se chtěl jednou do helsinek přestěhovat. :-D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama