.

Květen 2010

Kolik byste asi utratili za výlet do severních zemí?

31. května 2010 v 15:59 O Finsku v ČR
Začal nám nový týden, tudíž mi začala praxe v cestovní agentuře, takže jsem neváhala a nabalila se katalogem, který se nazývá Periscope Scandivian 2010, kde jsou zájezdy všeho druhu do severních zemí a sepsala vám seznam(níže), kolik by vás asi stál výlet do Finska nebo třeba na Island.
Skandinávie
Finsko

Finsko

Takový výlet do Finska se může z finančního hlediska pěkně prodražit. Například cesta napříč finskem až na samý sever Norska s letenkami, ubytováním a průvodcem na devět dní se může vyšplhat až na 39, 900 Kč na osobu.

Norsko

Norsko

Všeobecně člověk ze střední Evropy pojede raději do Norska autobusem, než by si kupoval drahou letenku, jak třeba do Finska. To se ale pak nemůžeme divit, protože letenka je dalekodražší, než se plácat po souši v autobuse. Pokud by jste si chtěli prohlédnout Národní parky Norska a procestovaly byste celou zemi, tak za takovýto zájezd na dvanáct dní s ubytováním a s průvodcem, byste dali v přepočtu asi 18, 900 za osobu.

Švédsko

Švédsko

Pro nás, jako skrblíky, by se nejvíce asi finančně vyplatil zájezd do Švédska, který by stál v přepočtu asi 13, 900 Kč.

Island

Island

Jako poslední a taky jako nejdražší zájezd, by byl na Island, který je pochopitelně od nás co nejdále a tím pádem cena roste. Za něj byste vysolili zhruba 52, 200 Kč.

Jazykolamy

30. května 2010 v 16:13 | Hate |  Finština- fráze
Ono zřejmě nestačí, že se člověk zapotí při vyslovování typicky finských slov se spoustou zdvojených souhlásek a přehlásek, ale finština si na nás přichystala i spoustu šílených jazykolamů, u kterých aby se jeden zbláznil:

"Kas vain!" sanoi kasvain, ja kasvoi vain. Vain kasvain voi kasvaa noin vain.
"Jen teď!" řekl tumor a pokračoval v růstu. Jenon tumor může takhle růst.

Vasta vastaa vasta vastaavasta vastavastaavasta.
Koupelová metla odpovídá pouze příslušným osobám odpovědným za koupelovou metlu.

Keksijä Keksi keksi keksin keksittyään keksin keksijä Keksi keksi keksin keksityksi.
Objevitel Sušenka objevil sušenku. Poté, co Sušenka sušenku objevil, objevil, že byla objevena.

Piukka paikka peikko paukku puikko poikki.
Je to těžká situace, elfe: hůl na mlácení je zlomená.

Yötyö vie työmiehen myöhään syömään.
Noční směna zpozdí pracovníkovu večeři.

Gödöllön pöllö töllöttää, möllöttää, köllöttää ja ööliä löllöttää.
Sova z Gödöllö se rozhlíží, mračí, potuluje a konzumuje pivo.

Nuuksio

28. května 2010 v 11:08 | Lawiane |  Národní parky
Nuuksio je malý národní park, památka UNESCO, nacházející se 35 km od Hesinek, kousek od města Espoo. Jeho rozloha je 45 km čtverečních. Národní park tak blízko hl. města je neobvyklý, v případě Nuuksia je jedním z důvodů skalnatý a mokrý terén, který tuto oblast nečiní zajímavou pro stavební firmy, proto byl r. 1994 vyhlášen národním parkem.
co je tu k vidění:
Nuuksio není tak atraktivní, jako ostatní NP, ale pro návštěvníky Finska, kteří svou dovolenou omezují pouze na Helsinky, představuje jedinečnou možnost, jak se seznámit s nedotčenou finskou přírodou. Najdete zde jehličnaté lesy i břízy, 43 jezer, bažiny, odkryté skalní podloží. Setkáte se tu s mnoha druhy ptáků, jako je třeba sibiřská poletucha. Medvěda ani vlka tu však nečekejte.
aktivity:
Především pěší turistika. Je možné zde jezdit i na kole, sbírat houby, rybařit nebo si zajistit vyjížďku na koni. Parkem vede žlutá a modrá turistická trasa
zázemí:
V parku jsou k dispozici dva sruby, v sezóně však bývají obsazené a proto, máte-li v plánu je využít, je nutná rezervace předem. Kempování je dovoleno na určitých místech, ale tak, jako v celé zemi, se počítá s tím, že po sobě dáte vše do původního stavu. Oheň se smí rozdělávat na vyznačených místech, z čehož jsou některá krytá, takže déšť by neměl být problém. Veškeré jídlo si musíte vzít s sebou a voda je k mání pouze v informačním centru.
Vstup do parku je zdarma a mapku získáte v informačním centru.
jak se sem dostat:
Z Helsinek sem jezdí dvě autobusové linky nebo se sem můžete dostat příměstským vlakem.
Podrobnější informace doporučuji sehnat nejlépe v turistických informacích v Helsinkách.

nuuksio
nuuksio
nuuksio
nuuksio

Leena Lehtolainen

26. května 2010 v 14:16 | Katrin |  Finská literatura
Leena Lehtolainen patří mezi nejlepší finské autory detektivek. Za svou tvorbu získala různá ocenění. K detektivním příběhům se dostala proto, že už jako malá holčička toužila být policistkou nebo spisovatelkou.

Její první kniha - román pro náctileté - Ja äkkiä onkin toukokuu (A najednou už je tu květen) Kitara on rakkauteni (Kytara je má láska) vyšla v roce 1976, kdy Leena měla teprve dvanáct let. Její další kniha se jmenuje . Tato kniha vypráví o kytaristovi školní punkové kapely.

Později Leena odjíždí do Helsinek, aby mohla studovat finskou literaturu. Nejvíc ji v literatuře zajímaly ženy, které psaly detektivní romány (např. Agatha Christie, P. D. James, Dorothy Sayers aj.) a protože ji kriminální a detektivní příběhy vážně chytly, začala uvažovat, že taky nějaký zkusí napsat.

V roce 1993 vychází Ensimmäinen murhani (Moje první vražda). Tato kniha je o mladé inspektorce Marii Kallio, která řeší svůj první případ. Maria Kallio je hlavní hrdinkou devíti románů, podle něchž už vznikla i seriálová podoba.

Leena
Leena L.

Několik obalů Leeniných knížek, které vyšly i v ČR:

Spirála smrti

Spirála smrti

Na policejní stanici v jednom finském městě Espoo kousek od Helsinek, zůstal přidělen mladé inspektorce Marii Kalliové velice zapeklitý případ - mladičkou začínající krasobruslařku Nooru Nieminenovou, která se krok po kroku blížila svému snu o vrcholné krasobruslařské kariéře, někdo ubil jejími bruslemi, když se večer vracela domů ze zimního stadionu. Kalliová musí tento případ vyřešit ještě před svým odchodem na mateřskou dovolenou. Podezřelých je víc než by se jí líbílo. Spousty Noořiných známých by mohli mít motiv pro tuto vraždu. Byl to snad Janne Kïvi, Noořin krasobruslařský partner, se kterým se těsně před vraždou pohádala? Nebo je to některý z jejich trenérů? Z okruhu podezřelých se taky nemůže vyřadit Silju Taskinenovou, dceru Mariina nadřízeného. Taky nemůžeme vynechat Tärasvuoriho, bývalého přítele Noořiny matky, který Nieminenovým často vyhrožoval... Jak to nakonec dopadne? To vám tady nechci prozradit :)
Tuto knížku vřele doporučuji, opravdu výborně napsaný příběh.

Ostrov s majákem

Ostrov s majákem

Krev v jezeře

Krev v jezeře

Nový design je na světě

18. května 2010 v 21:19 | Lawiane |  Novinky v klubu
Tak po několika hodinách, kdy už mi i máma nadávala, že stále jen koukám do počítače, mám design hotový. Myslím, že oproti původnímu je to velká změna (snad k lepšímu), barvy jsou snad jakés takés finské (tedy modrou si musíte domyslet :D) a ta fotka Tuomiokirkko se mi moc líbí. Je z DA. Doufám, že ten design sedí ve všech prohlížečích a že se to nerozjíždí, ale nemělo by.
Rubriky jsem z menu přesunula nahoru a asi je časem nějak pozměním, protože to rozřazení témat má velké nedostatky,ale dneska už končím.

Finský chladnokrevník

16. května 2010 v 11:02 Flóra a fauna
Jelikož jsem veliký zastánce zvířat a zvláště koní, na kterých jezdím, nemohla jsem si dovolit otálet a nenapsat něco o tak úžasných a ušlechtilých stvořeních:-). Co se Finska týče, jejich "národním" plemenem je Finský chladnokrevník, o kterém vám něco povím.

Finský chladnokrevník, který je původem z Finska(jak jinak:-D) průměrně dorůstá do výšky 155 cm a vyskytují se převážně ryzáci a isabelly. Toto plemeno je určeno pro práci v lese nebo na zápřah.

Povahově jsou to koně hodní, ochotní a pracovití. Jsou schopni vykonávat i ty nejtěžší zemědělské práce, ve kterých jsou snadno ovladatelní a silní.

Historie
Původně byly dva typy finských koní: finský tažný a finský univerzální kůň. Tyto typy byly mezi sebou navzájem kříženy a těžší typ téměř vymizel. Finský chladnokrevník bylo čistě pracovní plemeno využívané především v zemědělství. Dnes je téměř zapomenuto.

Konstituce
Hlava je líbivá, krk je silný, svalnatý s nevýrazným hřebenem. Plece jsou silné, hřbet pevný, záď svalnatá. Končetiny jsou dobře osvalené, pevné bez rousů


Finský chladnokrevník

Bohužel, jiné fotky jsem nikde nesehnala:-(

Národní parky (malý seznam)

16. května 2010 v 10:46 | Sharrie |  Národní parky
Velké národní parky
Charakteristika
Aktivity
Nejvhodnější doba
Lemmenjoki
Široké řeky a vzrostlé pralesy; orli skalní a sobi
Vycházky, přojížďky na loďkách, rýžování zlata
srpen - září
Linnanasaari a Kolovesi
Přitažlivá jezera a sladkovodní tuleni
Jízda na kánoích
květen - září
Oulanka
Borové lesy a údolí řek; losi, orel mořský; orchidej calypso
Cesta po Medvědím okruhu
konec června - září
Urho K. Kekkonen
Bažiny, močály a stará sámská sídla; sobi, veverky poletušky
Turistika, výlety na běžkách, rybaření
červenec - září a listopad - duben
Jihozápadní souostroví
Řada malých ostrůvků a šéry; tuleni, kajky mořské, hudy velké
Projížďky na loďkách, rybaření
květen - září
Nuuksio
Les nedaleko Helsinek; datli, losi, potápky
Přírodní stezky
květen - říjen
Patvinsuo
Rozlehlé močály a pralesy, medvědi, bobři, jeřábi
Pěší turistika
červen - říjen
Pallas-Yllästunturi
Zvlněné bažin; medvědi, sněhule severní, bělokrut horský
Pěší turistika, lyžování
červenec - září a listopad - duben

Finské festivaly

16. května 2010 v 10:32 | Sharrie |  Tradice
Finové milují svá krátká léta a po celé zemi se koná úžasné množství festivaů a slavností. Některé představují světoznámé kulturní události přitahující mezinárodní umělce, zatímco jiné jsou jednoduše bláznivé - třeba házení telefonem.

A tady pár těch nejznámějších:

1. Savonlinna (Jezerní oblast) - v červenci se sem sjíždějí davy lidí aby tu zhlédli skutečně kvalitní operní představení v romantickém prostředí hradu. Zde se také v srpnu koná baletní festival. Na druhou stranu zde také můžete vidět létat vzduchem nejnovější modely finské Nokie.

2. Pori (Západní pobřeží) - červencový Mezinárodní jazzový festival

3. Seinäjoki (Západní pobřeží) - rocková hudba a finské tango

4. Kaustinen (Západní pobřeží) - folková hudba

5. Kuopio (Jezerní oblast) - slavný finský taneční festival

6. Jyväskylä (Střední jezerní oblast) - každé léto se zde koná festival umění, plný hudby, divadla, klaunů, akrobatů i pořadů pro děti

7. Illomantsi (Nejvýchodnější Karélie) - zde se konají tradiční ortodoxní náboženské slavnosti a oslavy karélské kultury, nazvané Praasniekka

8. Åland(y) (Souostroví v Balstkém moři) - festival oslavení letního slunovratu

9. Rovaniemi (Severo-Západ) - v tomto hlavním městě Laponska se každoročně koná důležitý Sámský festival

10. Sonkajärvi (Severní jezerní oblast) - festival soutěžení v přenášení manželek

11. Oulu ( Střední zápádní pobřeží) - Mistrovství světa ve hře na pomyslnou kytaru

12. Naantali (Jihozádní pobřeží) - v tomto jedním z nejidyličtějších finských přístavní měst se každoročně pořádá Den ospalců (Den Ospalých Hlav) - ten nejlínější občan se vytáhne z postele a hodí do moře
zeme-tisicu-jezer.blog.cz

Klub Finofilů má již svůj facebook!

15. května 2010 v 23:25 | Klaríís |  Zprávy z Finska
Ano, již i na nás dopadla vlna civilizace a v rámci propagace blogu, jsme založili skupinu na facebooku, kterou naleznete ZDE. Tak doufám, že se nás tam sejde co nejvíce;-)

Klub Finofilů

Souhlasíte s novým designem?

15. května 2010 v 21:14 | Lawiane |  Novinky v klubu
Nemůžu si pomoc, ale blog v tomhle kabátku působí strašně amatérsky. Proto bych byla pro, udělat tu nový design, pokusila bych se ho stvořit sama a pokud by se nadařilo, tak bych ho od někoho objednala. Souhlasíte s tím? A pokud ano, měl by být nějaký letní (jako více barevný a fotka letního Finska) nebo zase něco na způsob národních barev?

A ještě jedna věc- napadá vás, jak sem přilákat víc lidí? Nebo nějaká super akce?
Možná by se dalo něco založit na facebooku, ale problém je v tom, že já ho nemám a ani ho mít nechci :D
Trochu to tu umírá a na fóru taky, tak tam prosím něco napište :D


                                   Děkuji za pomoc
                                               Lawiane

Maamme Laulu - Finská hymna

14. května 2010 v 19:43 | Lily Addams |  Tradice
Když máme ty stránky o Finsku, tak by jsme tu měli mít i finskou hymnu.
Hymna má dvě verze - finskou (Maamme) a švédskou (Vart Land).
První byla napsána ve švédštině. Roku 1846 se objevila jako báseň ve sbírce. O dva roky později byla přeložena a její obliba tak vzrostla. Hudbu složil Němec Frederik Pacia. Veřejnost ji poprvé slyšela 13. května 1848. Na stejnou melodii později vznikla estonská hymna. Tento fakt vedl k návrhům, aby se finskou hymnou stala Sibeliova skladba Finlandia. Někteří kritici tvrdí, že hudba není moc kvalitní. Nelíbí se jim také to, že hudbu složil Němec.

Zajímavost: píseň Maamme neni oficiálně potvrzená jako finská hymna.

No každopádně si finskou hymnu poslechněte a posuďte sami, jak se vám líbí :)Překlad do češtiny:

Má země, má země, má vlasti
krásně zní tvé jméno
Žádné hory nebes se dotýkající, 
žádná skrytá údolí, žádné vlnami omývané pláže
nejsou tak milované, jako náš sever
naše země předků!

Květ tvůj dlouho byl poupětem,
nyní dozrálý může vyrazit
Hle, naší láskou vyrůstá
jeho lesk, radost, naděje, nadšení
A jasnější nastanou časy tu píseň
nechť zpívá naše země

(celá ta píseň má více slok, ale používají se jen dvě)

Paavo Nurmi

4. května 2010 v 13:35 | Lawiane |  Slavné osobnosti
Paavo Johannes Nurmi se narodil 13.6. 1897 v Turku a za svého života se proslavil svým vynikajícím běžeckým stylem. Získal devět zlatých a tři stříbrné medaile z OH v letech 1920 až 1928. Byl držitelem mnoha světových rekordů a ve dvacátých letech 20. století byl nejlepším běžcem světa na středních a dlouhých tratích (od 1 500 m až po 20 km).
Při zahajování LOH roku 1952 v Helsinkách, Paavo Nurmi zažehl Olympijský oheň.
Zemřel 2.10. 1973 v Helsinkách.
Paavo Nurmi patřil spolu s Ville Ritolem a Hannesem Kolehmainenem do trojice tzv. "Létajících Finů"
V Helsinkách před olympijským stadionem stojí jeho socha.
zajímavosti (zdroj wikipedie):
  • V roce 1925 podnikl Nurmi závodní turné po Spojených státech, při kterém se zúčastnil 55 závodů (45 v hale a 10 venku) během pěti měsíců. Při tom překonal 39 světových rekordů a vyhrál 53 závodů. Toto turné značně zvýšilo popularitu Paava Nurmiho ve Spojených státech.
  • Finský astronom Yrjö Väisälä pojmenoval v roce 1939 jeden z asteroidů jeho jménem; 1740 Paavo Nurmi.
  • Od roku 1969 se pořádá ve státě Wisconsin, USA Paavo Nurmi Marathon. Další maratonský běh nesoucí jméno Paava Nurmiho se pořádá od roku 1991 v jeho rodném městě Turku.
  • Nurmi byl vegetarián, a to už od svých dvanácti let.

Baltské moře

2. května 2010 v 19:52 | Lawiane |  Příroda
Baltské moře je šelfovým mořem Atlantského oceánu. Finsko společně se Švédském tvoří jeho největší záliv - Botnický a spolu s Estonsekm záliv Finský.

Pro Baltské moře je typické takzvané šérové pobřeží - jedná se o žulové vyčnívající kameny/ostrovy, kterých je vzhledem k mělkému pobřeží velký počet. Díky tomu máte z pevniny jen málokdy výhled přímo na otevřené moře.

Další zvláštností Baltu je jeho velmi nízká salinita, která je přímo nejnižší na světě. A opravdu, pokud Balt zkusíte ochutnat, sůl neucítíte.

V zimě severní části moře zamrzají.

Baltské moře se finsky řekne Itämeri.

Ač se nemusí zdát, je Baltské moře v létě příjemným místem ke koupání, jeho mělké zálivy se rychle ohřívají a proto si i navzdory blízkosti polárního kruhu můžete užít teplé vody.

šéry v okolí Helsinek