.

Červen 2010

I oslava slunovratu můžu končit špatně

28. června 2010 v 22:55 | Lawiane |  Zprávy z Finska
Helsinky/Stockholm - Tradiční skandinávské oslavy letního slunovratu, které se pojí s konzumací alkoholu, letos skončily tragicky. Ve Finsku zemřelo třináct lidí, ve Švédku jich bylo několik zraněno.
Šest lidí se během oslav utopilo, jeden člověk se stal obětí násilného činu a dalších šest zahynulo při různých nehodách.
Švéd ve středním Finsku v pátek zahynul, když nezvládl řízení a ve vysoké rychlosti narazil do stromu. Podle policie byl opilý. Ve městě Juankoski na východě země se dvojice udusila v silu, policie nalezla jejich těla v pátek večer. Jeden člověk uhořel v Laponsku při požáru chaty.

V Toijale nedaleko Tampere, byl v pátek večer zabit muž. Policie, která v této souvislosti zadržela dvě ženy a tři muže, se domnívá, že také v tomto případě sehrála svou roli nadměrná konzumace alkoholu.
Tradiční oslavy, které mají hluboké kořeny už v pohanských dobách, vyvrcholily v noci na dnešek. Ve finském hlavním městě Helsinkách byly hlášeny další čtyři útoky nožem, při který ale naštěstí nikdo nezemřel.
Další incident se odehrál na východě Finska, kde se dva opilí vojáci zmocnili armádního džípu, se kterým odjeli z kasáren a následně havarovali.
S alkoholovým veselím se musela vypořádat také švédská policie. V celách skončila řada opilých řidičů a násilníků, uvedl švédský list The Local. Ve městě Sundsvall na severovýchodě země zase policie zadržela policie dva opilé polonahé muže, kteří se na motorizované sekačce vydali na dálnici.
zdroj:http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=671698

Rosa Liksom- PRÁZDNÉ CESTY

27. června 2010 v 20:19 | Lawiane |  Finská literatura
V učebnici finštiny mě zaujaly dva ukázkové texty, jejichž autorkou je Rosa Liksom a tak jsem se při další návštěvě knihovny rozhodla něco si od ní půjčit.
Dostala se mi do ruky knížka s názvem Prázdné cesty. Je poměrně tenká (něco přes 100 stran), obsahuje velké množství krátkých povídek, které jsou obvykle tak na jednu až dvě stránky a čte se velmi dobře, neboť v každé z nich se stane něco tak strašného, co vás tak šokuje, že si ze zvědavosti musíte přečíst další. V 90% příběhů jsou hlavními tématy smrt nebo sex a kromě jedné povídky se všechno odehrává ve Finsku. Pokud člověk o Finsku něco ví, docela dobře se to z toho i pozná, například tam hodně pijí mléko a kafe a taky se tam mnohokrát píše o saunách. Mnohé povídky jsou také psány nespisovným jazykem ( takovým stylem, jako když v Harrym Potterovi mluví Hagrid). Sice jsem byla nejdříve dost v šoku, co to je, ale potom se mi ta knížka začala tak líbit, že mě mrzí ten malý počet stran. Autorka má opravdu osobitý a nenapodobitelný styl a nápady.

UKÁZKY:

Tady je jedna celá krátká ukázka:
Pozdě večer sem se vydala hledat do centra města Nicka Cavea, ale natrefila jsem na někoho úplně jinýho. Zrzavej rybář z východního pobřeží s mastně lesklou kůží. Svlíkla jsem ho a dlouho a vznešeně sem do něho hučela o lásce, hvězdách a zemský přitažlivosti. Poslouchal s nastraženýma ušiskama a nevinným, idiotským úsměvem. Chtěl moc a co nejrychleji. Nabídla sem mu jen to nejlepší. Ráno na rozvrzané hotelové posteli žvatlal jak čerstvě nakrmený děcko a chtěl ještě. Udělala sem, co si přál. Usmívala se a vzdychala mu do uší, obstarala ho se vší parádou. Nechala sem ho, aby vklouzl do mě, ale zároveň sem ho chytla pod krkem a stiskla ze vší síly. Zachrčel a z tlustýho těla vylítla duše. Zvedla sem se, oblíkla, objednala snídani a vypadla.

Další povídky jsou například o pánovi, který je přehnaně čistotný a tak nemůže ani chodit do práce a vůbec nevychází ven, jen dezinfikuje svůj byt. O paní, která začala dbát o svůj vzhled jen z důvodu, aby se připravila na smrt. O lidech, kteří se těší, až do jejich vesnice přijedou tanky a za saunami budou lítat bomby, protože konečně bude na co se dívat a nebude nuda. O paní, která nosí sedmero kalhotky najednou. O paní, která byla ve vězení a moc se jí tam líbilo. O pánovi, který se řeže atd.

Tady je ještě pár úryvků:
"Na dnešní večer jsem si obstarala chlapa. Ne proto, že bych po něm kdovíjak toužila, ale dnes poprvé mám na sobě černé krajkové spodní prádélko."
"Všecko to začalo, eště mi nebylo ani vosum. Jednou takhle sedim v obýváku na křesle a koukám, jak máti něco klohní u sporáku. A tehdy mi to napadlo vůbec poprvý. Udělalo se mi úplně blbě a jakoby se mi v hlavě rozsvítilo. Vona mi máti u toho sporáku připadala jako nějakej mutant, karikatura či co….
… Podle mýho by se každá ženská, co se ještě hejbe, měla srazit ze zemskýho povrchu pryč. Představuju si jenom mužskej stát. Bylo by to vohraničený území, tak akorát velký a bohatý na přírodní suroviny. Všecko by se tam měřilo podle pyje. Vo co by byl větší, vo to by měl majitel větší moc."
"Odjedu z téhle vsi. Při odchodu spálím celou vesnici. Podpálím každý dům a dálkovým autobusem odjedu na letiště a sednu na letadlo do Paříže. Tam začnu žít ve hříchu a dosytosti
se jím přejím. Pak se vrátím sem, najdu si tě a společně odjedeme do Helsinek, kde začneme nový život."

EXPO 2010 Shanghai

21. června 2010 v 17:43 | Lawiane |  Zprávy z Finska
Čirou náhodou jsem narazila na tyto videa vytvořená pro světovou výstavu, jenž letos proběhla v Číně.

Bohužel je to v angličtině, ale opičáci Pekka a Mauri mluví krásně srozumitelně, chcete- li se pobavit, jukněte na to. :-)


Hodnocení

20. června 2010 v 18:17 | Lawiane |  Novinky v klubu
Nedalo mi to a na jeden blog s úplně jinou tématikou jsem napsala žádost o hodnocení našich stránek. Výseldek je potěšující, přečíst si ho můžete tu.

Sraz finofilů

18. června 2010 v 15:01 | Lawiane |  Novinky v klubu
Nastal svrchovaný čas oznámit tento plán (či nápad) veřejně! Je totiž možné, že se brzy uskuteční první sraz lidí a stvoření, jejichž mozky jsou plné myšlenek o milované severské zemi Suomi. Záleží jen na vás. Pokud bude účast větší než jedna osoba, měl by se sraz konat :D. Bylo by fajn neznat se jen z internetu, ale i osobně.
Tak nějak jsme se o tom už bavili na fóru a shodli jsme se na místě konání v našem hlavním městě, kdo se v Praze nevyznáte a bojíte se, že se ztratíte, není problém někoho vyzvednout přímo na nádraží, kam dorazí.
Zbývá už jen nějak vyřešit termín. Byl by to jeden den, pokud možno od rána do večera- záleží na tom, jak se do Prahy dostanete. A jestli vám více vyhovuje konec školního roku někdy o víkendu nebo o prázdninách.
Co se náplně dne týče, tak to ještě vymyšleno není. Můžeme jít třeba nakouknout do oken Finské ambasády, zahrát si nějakou soutěž, a kdo má doma finskou vlajku, tak jí vezměte s sebou, ať lidi vidí, co jsme zač, třeba nás pak osloví nějací Fini :D (no vidíte, můžeme chodit po městě a ptát se turistů, "Oletko sinä suomalainen?")

Pokud uvažujete, že Vaše maličkost dorazí, vyplňte prosím následující formulářek a zanechte ho v komentářích, aby se orientačně zjistil zájem :-) 

1) Vidíte svou účast jako jistou či nejistou (na kolik procent)?
2) Máte problém s dopravou?
3) TOHLE JE DŮLEŽITÉ- JAKÉ TERMÍNY NEMŮŽETE (podle toho se nějak pokusím vykoumat datum, které by nedělalo problém)
Finsko
FINSKU ZDAR! A doufám, že vás bude více než jeden!

Týrání kožešinových zvířat ve Finsku

13. června 2010 v 17:12 | Lawiane |  Zajímavost
Byl tu zanechán jeden komentář s odkazem na tento článek. Upozorňuji, že to video je dost drsné. K takovýto nechutným věcem ze strany člověka dochází prostě všude, nebudeme si tedy hrát, že Finsko je "země svatá" a plná hodných lidí, co se k přírodě chovají s úctou. Není a toto je snad dostatečný důkaz. Bohužel.

"V únoru 2010 byly zveřejněny otřesné záběry z kožešinových farem ve Finsku. Videozáznamy byly pořízeny v létě a na podzim 2009 v rámci tajného průzkumu místních farem. Jako obvykle záznamy bohužel dokazují, že na kožešinových farmách dochází k týrání zvířat. Přesvědčte se sami (klikněte na odkaz níže). Ve Finsku bývá ročně zabito na 3 miliony tzv. kožešinových zvířat."Koskenkorva vodka

13. června 2010 v 13:31 | Lily Addams |  Zajímavost
Tak a máme tu další finskou vodku...
Začala se vyrábět v roce 1953. Její popularita je ve Finsku velká. Finové pijí hlavně druh Koskenkorva viina. Vyrábí se také Koskenkorva Peach, ale ta už se nepočítá mezi vodky.
Koskenkorva získala od Finů různé přezdívky: Kossu, Koffu, Koskis, Kosovo - tyto se používají nejčastěji. Vyrábí se mnohonásobnou destilací z nejlepších odrůd ječmene. Stejně jako u Finlandie se do ní přidává čistá ledovcová voda. Z důvodu státního monopolu na prodej alkoholu v této zemi se přidělují čísla ke každé značce. Koskenkorva dostala "nešťastnou" třináctku. Vlastníkům se to zpočátku nelíbilo, ale pak se ke třináctce hrdě hlásili. Dnes je číslice O13 vytištěná na každé láhvi.
Prodává se ve více než 60 zemích světa a pořád si udržuje pověst kultovního nápoje.

koskenkorva

Vyšla nová konverzace od Lingea

10. června 2010 v 22:41 | Lawiane |  O Finsku v ČR

Na trhu se nedávno objevila nová finská konverzace od Lingei. Byla jsem se na ní podívat v obchodě a musím říct, že pokud se někdo o finštinu zajímá vážně, měl by si raději koupit tu první od Ledy. Tato určitě není špatná, ale není tak obsáhlá, najdete tam přehledné rozřazení témat, ale oproti Leda neobsahuje zdaleka tak bohatou slovní zásobu, která v případě, že momentálně není v Česku k dostání samostatný slovník, je docela důležitá. Nicméně jako pomocník na cestu do Finska jistě poslouží dobře. Cena se pohybuje mezi 150 až 200 korunami.
Více informací najdete zde http://lingea.cz/detail.asp?id=295


konverzace Lingea
toto je ta starší
konverzace Leda