.

Rosa Liksom- PRÁZDNÉ CESTY

27. června 2010 v 20:19 | Lawiane |  Finská literatura
V učebnici finštiny mě zaujaly dva ukázkové texty, jejichž autorkou je Rosa Liksom a tak jsem se při další návštěvě knihovny rozhodla něco si od ní půjčit.
Dostala se mi do ruky knížka s názvem Prázdné cesty. Je poměrně tenká (něco přes 100 stran), obsahuje velké množství krátkých povídek, které jsou obvykle tak na jednu až dvě stránky a čte se velmi dobře, neboť v každé z nich se stane něco tak strašného, co vás tak šokuje, že si ze zvědavosti musíte přečíst další. V 90% příběhů jsou hlavními tématy smrt nebo sex a kromě jedné povídky se všechno odehrává ve Finsku. Pokud člověk o Finsku něco ví, docela dobře se to z toho i pozná, například tam hodně pijí mléko a kafe a taky se tam mnohokrát píše o saunách. Mnohé povídky jsou také psány nespisovným jazykem ( takovým stylem, jako když v Harrym Potterovi mluví Hagrid). Sice jsem byla nejdříve dost v šoku, co to je, ale potom se mi ta knížka začala tak líbit, že mě mrzí ten malý počet stran. Autorka má opravdu osobitý a nenapodobitelný styl a nápady.

UKÁZKY:

Tady je jedna celá krátká ukázka:
Pozdě večer sem se vydala hledat do centra města Nicka Cavea, ale natrefila jsem na někoho úplně jinýho. Zrzavej rybář z východního pobřeží s mastně lesklou kůží. Svlíkla jsem ho a dlouho a vznešeně sem do něho hučela o lásce, hvězdách a zemský přitažlivosti. Poslouchal s nastraženýma ušiskama a nevinným, idiotským úsměvem. Chtěl moc a co nejrychleji. Nabídla sem mu jen to nejlepší. Ráno na rozvrzané hotelové posteli žvatlal jak čerstvě nakrmený děcko a chtěl ještě. Udělala sem, co si přál. Usmívala se a vzdychala mu do uší, obstarala ho se vší parádou. Nechala sem ho, aby vklouzl do mě, ale zároveň sem ho chytla pod krkem a stiskla ze vší síly. Zachrčel a z tlustýho těla vylítla duše. Zvedla sem se, oblíkla, objednala snídani a vypadla.

Další povídky jsou například o pánovi, který je přehnaně čistotný a tak nemůže ani chodit do práce a vůbec nevychází ven, jen dezinfikuje svůj byt. O paní, která začala dbát o svůj vzhled jen z důvodu, aby se připravila na smrt. O lidech, kteří se těší, až do jejich vesnice přijedou tanky a za saunami budou lítat bomby, protože konečně bude na co se dívat a nebude nuda. O paní, která nosí sedmero kalhotky najednou. O paní, která byla ve vězení a moc se jí tam líbilo. O pánovi, který se řeže atd.

Tady je ještě pár úryvků:
"Na dnešní večer jsem si obstarala chlapa. Ne proto, že bych po něm kdovíjak toužila, ale dnes poprvé mám na sobě černé krajkové spodní prádélko."
"Všecko to začalo, eště mi nebylo ani vosum. Jednou takhle sedim v obýváku na křesle a koukám, jak máti něco klohní u sporáku. A tehdy mi to napadlo vůbec poprvý. Udělalo se mi úplně blbě a jakoby se mi v hlavě rozsvítilo. Vona mi máti u toho sporáku připadala jako nějakej mutant, karikatura či co….
… Podle mýho by se každá ženská, co se ještě hejbe, měla srazit ze zemskýho povrchu pryč. Představuju si jenom mužskej stát. Bylo by to vohraničený území, tak akorát velký a bohatý na přírodní suroviny. Všecko by se tam měřilo podle pyje. Vo co by byl větší, vo to by měl majitel větší moc."
"Odjedu z téhle vsi. Při odchodu spálím celou vesnici. Podpálím každý dům a dálkovým autobusem odjedu na letiště a sednu na letadlo do Paříže. Tam začnu žít ve hříchu a dosytosti
se jím přejím. Pak se vrátím sem, najdu si tě a společně odjedeme do Helsinek, kde začneme nový život."
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lily Addams Lily Addams | Web | 27. června 2010 v 21:18 | Reagovat

Tu knížku bych si přečetla :-D

2 Zdebra Zdebra | Web | 28. června 2010 v 0:43 | Reagovat

Takové zvrhlosti... :-D To si někdy musím přečíst. :-D

3 Katrin Katrin | Web | 29. června 2010 v 10:41 | Reagovat

teda zajímavý úryvek :D

4 Jilliane Jilliane | Web | 29. června 2010 v 17:21 | Reagovat

Zajimave XD :D
Jinak rada spratelim...uz si te pridam
A tvuj blog je ....uplnej masakr :D :D smad nejvetsi info o Finku...vsecho co potrebuju :D :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama