.

Obyvatelstvo

5. července 2010 v 23:49 | Sharrie |  Obyvatelstvo
Finsko je poměrně řídce osídlenou oblastí s šestnácti lidmi na kilometr čtvereční, což je pětkrát méně než Španělsko, osmkrát méně než Česká republika a patnáctkrát než Velká Británie. Naprostá většina Finů žije na jihu, v oblasti Velkých Helsinek, Tampere a Turku je celá čtvrtina obyvatel. Obecně se dá řící, že počet obyvatel dramaticky klesá směrem do vnitrozemí a dále na sever. V odlehlých částech Laponska je hustota osídlení opravdu nízká.
Kromě finsky mluvicích Finů zde jsou tři další významné skupiny obyvatel. Asi 5,5 % Finů hovoří švédsky. I Když to v minulosti vyvolávalo napětí, zdá se, že se situace do značné míry uklidnila Hlavními oblastmi, kde se mluví švédsky, je jihozápad - kde poloautonomní Ålandské ostrovy používají téměř výhradně švédštinu - a region Pohjanmaa/Ostobotten na západním pobřeží.
Další důležitou menšinou jsou Laponci (Sámové), kteří tradičně žijí na severu země.
Na východě žijíví Karelové, z nichž malé množství hovoří hlavně karelským jazykem, jsou další výraznou etnickou a jazykovou skupinou, kterou od velké části jejich domoviny odděluje finsko-ruská hranice. Karélie je odlišná. Má zřetelně lokální charakter i tradice a obzvláště silnou pravoslavní církev.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama