.

Joensuu

29. září 2010 v 15:45 | Sharrie |  Města

Joensuu

zeme-tisicu-jezer.blog.cz

zeme-tisicu-jezer.blog.cz
Joensuu (v překladu "Ústí řeky") je hlavní město provincie Severní karélie ležící ve Východním Finsku. Město bylo založeno v roce 1848 ruským carem Mikulášem I. a v současnosti v něm žije přibližně 57 000 obyvatel. Město je charakteristické přírůstkem obyvatelstva. Na této charakteristice se podílí zejména administrativní změny, které od 1.1.2009 počítaji s rozšířením města o municipality Eno a Pyhäselkä, čímž počet obyvatel naroste přibližně na 72 000. Vzdálenost od Helsinek je přibližně 440km. Vzdálenost od ruský hranic představuje přibližně 80 km.
Ve městě sídlí známá Joensuunská Univerzita (finsky Joensuun Yliopisto), která byla založena roku 1969. Také díky přítomnosti této univerzity je Joensuu populačně velmi mladé město, téměř 20 000 obyvatel jsou žáci a studenti.
Joensuu bývá přezdíváno Hlavní město Evropy v lesnictví, neboť zdejší univerzita a další instituce se specializují na lesnictví, které bylo a je významným průmyslovým odvětvím
tohoto regionu. V Joensuu sídlí Evropský lesnický institut.

Historie
Město Joensuu založené carem Mikulášem I. je regionálním centrem a hlavním městem Severní karélie. V průběhu 19. století bylo město střediskem výroby a obchodu. Vodní doprava nabyla na významu stavbou kanálu Saimaa. Který následně umožnil čilý obchod mezi regiony Severní Karélie, Petrohradem a Střední Evropou. Ke konci 19. století bylo Joensuu jedním z největších přístavních měst ve Finsku.
Univerzita v Joensuu
Univerzita v Joensuu byla založena v roce 1969 a v současné době nabízí studium na osmi fakultách: pedagogická fakulta, lesnická fakulta, fakulta humanitních věd, právnická fakulta, ekonomická a obchodní administrativní fakulta, fakulta sociálních věd a regionálních věd, přírodovědecká a teologická fakulta. Vedle hlavního univerzitního kampusu, který je umístěn v centru města je vedlejší kampus umístěn v blízké Savonlinně, ve kterém sídlí katedry učitelských věd a centrum turistických studií.
Hlavní oblasti vzdělání a výzkumu jsou v: oblasti vzdělání a lidského rozvoje, lesnictví a přírodního prostředí, informačních technologií, přeshraniční studia a Rusko.
Univerzita má přibližně 10 000 studentů a také velmi dobré mezinárodní vztahy s jinými univerzitami po celém světě.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lawiane Lawiane | Web | 1. října 2010 v 16:18 | Reagovat

prý je tam nuda, říkala lektorka, která tam studovala :D Ale zase tam bydlí Jukka a to se počítá :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama