.

Listopad 2010

Rare Exports (Vzácné zboží)

28. listopadu 2010 v 20:54 | Lawiane |  Filmy
Londýn - I zahraniční filmoví distributoři začali s příchodem adventu vpouštět do kin snímky s vánoční tematikou. Například v Londýně měl premiéru finský film Rare Exports (Vzácné zboží), který má k tradičním pohádkám poměrně daleko. Režisér Jalmari Helander totiž spojil vánoční téma s žánrem hororu a černé komedie. V Rare Exports je Santa Claus špinavý lotr, který loví děti a více než pohádkového dědečka připomíná ďábla.
V hlubinách finského pohoří Korvatunturi, 486 metrů hluboko, je ukryto nejstřeženější tajemství Vánoc. Nastal ale čas ho odkrýt... O letošních Vánocích každý uvěří v Santa Clause, slibuje upoutávka k filmu.
"Když jsem trochu povyrostl, začal jsem si říkat, že na Vánocích něco nehraje, že se za nimi skrývá něco podivného," vysvětlil Helander, proč se rozhodl odbočit od všeobjímajících vánočních příběhů. Svým filmem chtěl také vyjádřit nesouhlas s tím, jak společnost k vánočním svátkům přistupuje. "Nemám rád všechen ten vánoční povyk. Lidé by si měli odpočinout, a ne se z Vánoc každoročně stresovat," říká.
Během londýnské premiéry se na ulicích objevila i zvláštní dvojice obchodníků se Santou zavřeným v kleci. Podobně jako ve filmu se snažili "uloupeného" Santa Clause prodat - za 85 tisíc dolarů.
Film Rare Exports vznikl na základě dvou krátkých filmů (podívejte se na videa na konci článku), které Helander natočil v roce 2003. Další rozšíření už ale do budoucna neplánuje.
oficiální stránky filmu: http://www.rareexportsmovie.com/en

Výuka finštiny ve Zlíně

24. listopadu 2010 v 22:39 | Lawiane |  O Finsku v ČR

Kurzy finštiny pro všechny jazykové úrovně. Studovat může úplný začátečník i pokročilý. V kurzech je vyloučena čeština, takže kurz supluje přirozené prostředí s finským jazykem, které přispívá k větším pokrokům ve studiu. Je to, jako byste vycestovali do zahraničí a studovali jazyk v cizí zemi. Můžete studovat individuálně či ve skupinách. 
Kontakt tel. 733 341 210, seeyouseeyou.cz

zdroj: severskelisty.cz

Lordi navštívili Prahu

21. listopadu 2010 v 13:19 | Sharrie |  Hudba
Já jakožto fanoušek finských hard-rockový monster LORDI navštívila jsem jejich koncert 18.11.2010 v pražské KC Vltavské a tak vám přináším pár fotek z koncertu a taky nějáké ty zážitky :-)

Okolo půl 7 jsem společně se svým bratránkem přijela metrem na stanici Vltavská a zamířila k budově, kde od 8 hodin měl začít koncert. Před Vltavskou jsme potkali spostu Lordifilů. Chvíli jsme počkali a asi po 5-tém skandování slova "LORDI" nás konečně vpustili dovnitř. Když jsme dorazili do sálu užasli jsme nad tím jak je malý, na to kolik lidí bylo venku. První věc, která mě namíchla bylo že nám u vstupu zabavili pití. Nacpala jsem s dopředu a čekala.
První předkapela nastoupila a já měla neustále pocit že mi to něco připomíná. Byla to kapela Sister Sin ze Švédska, hrající heavy metal s ženským vokálem. Jejich hudba mi zněla hodně podobně jako od Doro. Nicméně kapela byla skvělá a podala skvělý výkon a to hlavně jejich zpěvačka Liv, která neustále komunikovala s publikem. Myslím že to byl dobrý tah jak nažhavit publikum.
Následující The Dogma mě bavila asi tak první tři písničky a pak mi přišlo že vlastně hrají jedno a to samé pořád dokola. Člověk ani nevěděl, kde další písnička končí a druhá začíná. A znovu jsem se přesvědčila o tom stejném problému jako u první předkapely. Společně s lidmi v kotli jsme se shodli na tom, že připomínají jinou kapelu a to Edguy. Po zvukové stránce to nebylo špatné. Asi po 4-5 písničce začínali se lidi co stáli kolem mě nudit a už konečně čekali až přijde hlavní hvězda večera. Po dalších asi 10 minutách už skandovali "Fuck you!" ale i tak The Dogma hrála dál. Už ani nevím kdy ani po kolikáté písničce, ale konečně odešli. Mezitím už se začalo chystat podium pro LORDI a my umírali žízní. Kdyby mezi lidmi v prvních řadách nekolovala láhev s vodou zřejmě by jsme tam vypustili duši.
Nicméně jak začalo znít Intro, lidi byli jako na zabití. Jako první zazněla píseň "Babez For Breakfast" z nového alba. Jejich show byla doprovázená spoustou efektů, světel, plamenů, pěnou a další. Zazněli jak nové pecky tak i ty staré jako "Who´s your daddy?","Blood Red Sandman","Devil Is A Loser" a další. Věc, kterou jsem si nejvíce užila byl kytarista Amen. Celý koncert skákal po podiu, vyplazoval na mě svůdně jazyk, ukazoval ať mu jako zavolám a nakonec mi zapozoval abych si ho mohla vyfotit. Díky Amene.
Ke konci koncertu zahráli LORDI, známou pecku "Hard Rock Hallelujah" se kterou vyhráli Eurovizi. Lidi však, chtěli víc a kapela se ani nenechala dlouho přemlouvat a hodili tam pecku "Would You  Love a Monsterman". Celkový koncert byl podobný tomu jako na Masters Of Rock 2010 až na pár nových čísel jako např. usmažení na elektrickém křesle uprostřed písně "Rock Police" a nebo postavička metalisty z 80. let smíchaného z looku Kiss, Twisted Sister atd. ke konci "This Is Heavy Metal". Také musím poukázat na to jak si Lordi dovezli s sebou nového bubeníka Otuse, který všechny písně zahrál bezchybně a mě pořád nejde do hlavy jak se to všechno za takovou chvíli dokázal naučit. Jediné co tak mouhu vytknout je zvukař, který neustále kazil zvuk tím, že v prvních řadách jsme si mohly povídat.
Sečteno podtrženo Lordi a jejich předkapely byli skvělý a myslím, že kdo viděl Lordi poprvé odnesl si skvělý zážitek.
A tímto chci také poděkovat pár maníkům kteří stáli před mnou za to že mě jakožto prcka pustili dopředu.
Díky Sharrie

↓↓ Fotky pod perexem ↓↓


Nové album myGRAIN

20. listopadu 2010 v 21:35 | Cassie |  Hudba
Finská (překvapivě) dead metalová skupina myGRAIN vydá nové album se stejnomeným názvem 12. ledna 2011. Pokud je mi známo tak album bude obsahovat devět písní. 
Před pár dny kapela natáčela videoklip k písni "Of immortal Aeons", na fotky z natáčení se můžete podívat zde

Tracklist:

01. Into The Parallel Universe (5:34)
02. Shadow People (4:28)
03. Dust Devils And Cosmic Storms (4:50)
04. Of Immortal Aeons (5:40)
05. A Clockwork Apocalypse (6:18)
06. Eye Of The Void (5:16)
07. Trapped In An Hourglass (5:47)
08. Xenomorphic (6:06)
09. Cataclysm Child (6:29)


Zdroj: mettalum.cz, myGrain1.com 

Světla v soumraku opět na ČT2

19. listopadu 2010 v 19:54 | Lawiane |  Kulturní události
Potěšující zpráva, ve středu 24.11. poběží na ČT2 opět finský film Světla v soumraku, ve finském znění s titulky. Aby však radost nebyla přílišná, vysílací čas je 23:20. 
Jelikož jsem teto film už viděla, mohu vám ho vřele doporučit. Je finský se vším všudy
Můj článek o něm a trailler si můžete přičíst v tomto článku http://zeme-tisicu-jezer.blog.cz/1004/film-svetla-v-soumraku-recenze

Korpiklaani - nové album na obzoru

18. listopadu 2010 v 21:25 | Lawiane |  Hudba
Konečně se objevila nějaká zpráva o novém albu Korpiklaanu. Hoši momentálně pracují ve studiu a jsou prý velmi zaneprázdněni, posoudit můžete na videu. Album ponese název Ukon Wacka, což by měl být nějaký starý pohanský obětní svátek. Obsahovat bude 10 písní a všechny budou ve finštině.
Plánované datum vydání je 14. února.
A pro ty, co mají tuto skupinu rádi, připomínám, že je můžete vidět na Paganfestu v Praze 13. 4. Vstupenky jsou již v prodeji na http://www.mastersofrock.cz/www/index.php?view=193Manzana

15. listopadu 2010 v 15:00 | Enki |  Hudba
"Manzana means an apple. Forbidden, delicious, nutritious. fresh, tasty.."

Manzana -  kapela z Tampere v čele se zpěvačkou Pirittou sama sebe označující za rock/grunge/ metal :)


Outi z Finska - Finsko v TV

7. listopadu 2010 v 13:37 | Lawiane |  O Finsku v ČR

Outi z Finska

sobota 13. listopadu 2010, 7.20 hod. a neděle 14. listopadu 6.50 hod,  ČT1
Cyklus pro děti - U nás na farmě
Ryby, ryby, ryby. Rád je loví, ale ještě raději jí. Francouzský cyklus o dětech žijících na venkově. Outiho rodiče žijí na kraji lesa, kde stojí jejich podnik na zpracování dřeva, ale pěstují také obilí, vánoční stromky a hostí turisty z města. Na vánoční stromečky mají trochu podivný trik: uříznou je už koncem října a do Vánoc je nechávají v obrovském mrazáku, aby si zachovaly čerstvost. Zvířecí společnost dělají Outimi svérázná koza Pekka a kůň Sohvi.

zdroj: severskelisty.cz

Hanna Ruuskanen

7. listopadu 2010 v 11:34 | Lawiane |  Hudba
Zpěvačka s velmi příjemným hlasem a folkovými písničkami. Není moc známá, proto jsem o ní nenašla téměř žádné informace, snad vám teda postačí ukázky její tvorby.
web: http://hannaruuskanen.net/ (momentálně mi nefunguje)
Více písniček najdete na myspace.

Mika Waltari – Cizinec přichází (Vieras mies tuli taloon)

3. listopadu 2010 v 16:36 | Lawiane |  Finská literatura
Mika Waltari - Cizinec přichází (Vieras mies tuli taloon) 1937

Novela odehrávající se na finském venkově v první polovině 20. století, je považována za vrchol Waltariho předválečné tvorby.
Příběh líčí vztahy mezi čtyřmi lidmi žijícími na samotě statku. Žena, která má bláznivého zbabělého a alkoholického manžela, sama je uzavřená a svůj smutek zahání těžkou prací. Starý poctivý muž Herman, jenž cítí, že se jeho život blíží ke konci. A nově příchozí čeledín Aaltonen, který utekl na venkov před stereotypem městského života a prací ve fabrice. V příběhu je výrazný symbol jara, návratu života do přírody a zároveň příchodu Aaltonena, který dokáže chladné ženě vrátit city, stejně jako slunce dokáže rozehřát zmrzlou půdu. Krátké léto je pak dobou, kdy i do ztichlého stavení plného mrzutých vzpomínek, přichází náznak radosti z života a zábrany mezi Aaltonenem a ženou mizejí. S koncem léta se však znovu vrací strach, starý Herman cítí, že léto bylo jeho poslední a podzim mu přinese smrt. Žena čeká s Aaltonenem dítě a zdánlivě šťastni plánují společnou budoucnost, přes všechny zdary však podvědomě cítí, že na ně čeká hrozba. Hrozba v podobě psychicky narušeného muže, žijícího v zadní komoře. Ten jednoho dne najde starou vojenskou pušku a přes svou zbabělost se rozhodne nevěrné ženě pomstít. Kniha končí tragicky - Aaltonen je zabit tímto mužem a zoufalá žena na oplátku zavraždí vraha svého milého. Zůstává na statku sama, těhotná, s mrazivou zimou v zádech a starcem, kterému plynou poslední dny života.
Kniha má svůj osobitý styl a rytmus, kterým plyne každá věta. Je napsána velmi pěkným jazykem, který čtenáři přináší potěšení ze čtení samotného, nezávisle na ději.
Poetické obrazy krajiny doprovází úskalí lidských povah. Mnohdy se sice některé popisy příliš opakují (např. že žena má tvrdé a pracovité ruce, avšak krásné), ale po chvíli si na ně čtenář zvykne, neboť zapadají do onoho stylu psaní. Pokud si chcete přečíst něco literárně hodnotného, vřele doporučuji.

Ukázka:
A zase tu byl jasný, bezvětrný den s neuvěřitelně vysokou, čistou oblohou. Pole byla šedohnědá hlínou a žlutá strništěm a z domů ve vsi stoupaly sloupy kouře do stále chladnějšího vzduchu. Na polích se houfovaly vrány a vysokým nebem se rozléhal křik stěhovavých ptáků. V podvečer vyšli všichni tři, Aaltonen, Herman a žena, na dvůr a žena v tiché pýše položila před zraky starého hospodáře ruku na pevné rameno svého čeledína. Stáli mlčky, dívali se na pole a na nebe, na vesnici pod sebou, na ztemnělé koryto řeky mezi poli a všichni tři prožívali tichou radost hospodáře po dobrém roce. Strach z budoucnosti je v tu chvíli netrápil, jejich srdce naplnil šálivý pocit jistoty - že tak to bude už napořád, neboť tak to bylo dobře.