.

Přednáška o Arto Paasilinnovi

13. února 2011 v 16:15 | Lawiane |  Kulturní události
Tato přednáška se konala už v říjnu v Praze, byla jsem na ní a přišla mi velice zajímavá, takže pokud máte zájem o finskou literaturu a nemáte to do Brna daleko, pak vřele doporučuji. :-)

23.02.2011 - 17:30
Kde: Knihovna Jiřího Mahena (Kobližná 4, Brno)

Přednáška Markéty Hejkalové přiblíží život a dílo nejznámějšího finského humoristy Arta Paasilinny. Zaměří se na finskou literaturu 70. a 80. let, tedy období, kdy byly v oblibě především ženy-spisovatelky a zdálo se, že muži snad vůbec nepíší. Právě v této době ale debutoval A. Paasilinna. 
Arto Paasilinna se narodil 20. dubna 1942 v Kittilä ve finském Laponsku. Začínal jako novinář a během více než třicetileté kariéry napsal tisíce článků. Je také autorem několika televizních a filmových scénářů. Teprve jeho humoristické romány mu však vydláždily cestu k mezinárodnímu věhlasu...

Paasilinnovy vypravěčské schopnosti, smysl pro černý humor a absurdní komické situace a v neposlední řadě také sociální podtext jeho příběhů se projevily už v jeho první mezinárodně úspěšné knize. Román Zajícův rok (Jäniksen vuosi) vyšel přesně v polovině sedmdesátých let a nechybí mu nic z toho, co je pro všechny další autorovy knihy charakteristické - svérázný hlavní hrdina, krizová situace, která ho přiměje k radikální změně života a útěk z civilizace do přírody jako cesta za svobodou. Ze Zajícova roku se stal okamžitě bestseller a dva roky po prvním vydání byl ve Finsku zfilmován. Z Paasilinny se stal spisovatel na plný úvazek a hvězda finského literárního nebe.

Dnes má Arto Paasilinna na kontě pětatřicet románů. Jeho knihy byly přeloženy do téměř třiceti jazyků, v rodném Finsku s pouhými pěti miliony obyvatel vycházejí ve statisícových nákladech. Česky dosud vyšlo devět autorových knih, všechny v nakladatelství Hejkal Markéty Hejkalové. Nejčerstvějším Paasilinnovým překladem je román z roku 2007 Rietas rukousmylly, který vyšel loni v červnu pod názvem Prostopášný modlitební mlýnek. A právě překladatelka Prostopášného modlitebního mlýnku Markéta Hejkalová bude v Knihovně Jiřího Mahena přednášet o životě a díle nejúspěšnějšího současného finského autora.

Markéta Hejkalová vystudovala finštinu a ruštinu, pracovala jako redaktorka, v druhé polovině devadesátých let byla konzulkou a kulturní atašé na českém velvyslanectví ve Finsku. Dnes pracuje pro rodinné nakladatelství Hejkal, překládá do češtiny díla Miky Waltariho a pořádá každoroční Podzimní knižní trh v Havlíčkově Brodě. Pod dívčím jménem Pražáková vydala novelu Mimo mysu (v roce 1988 ve sborníku nakladatelství Mladá fronta Zelená sedma). V nakladatelství Hejkal vydala knížku pro děti Šli myšáci do světa (v roce 1994, pod jménem Markéta Pražáková) a několik úspěšných románů.

Vstup volný. 
Kniha Prostopášný modlitební mlýnek bude k zakoupení na místě.


Obrázek, text - zdroj: http://www.hejkal.cz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Irbise Irbise | Web | 13. února 2011 v 17:02 | Reagovat

zajímavé, ale Brno mám bohužel dost z ruky... tak snad bude brzy něco v Praze:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama