.

Finské školství 2

19. března 2011 v 16:28 | Irbise |  Obyvatelstvo
Nedávní článek o struktuře finského školství mi připoměl zajímavou problematiku a to mezinárodní úspěchy finských žáků ve srovnávacích testech.

Co stojí za skvělýmy výsledky. Ve srovnání s ostavními státy se mladí Finové umísťují na prvních místech, ale ze srovnání IQ vycházejí přibližně na stejné úrovni jako ČR. Úroveň českých studentů vykazuje spíše postupné zhoršování. Za vším stojí skvělý vzdělávací systém, který svojí základní strukturou je velmi podobný tomu našemu, ale při bližším zkoumání se začnou nacházet rozdíly.

Jako první bych poukázala na vysoké nároky na učitele, kdy se dbá nejen na jejich odbornost, ale také na jejich schopnost motivovat a vzdělávat žáky a utvářet jejich osobnost. Učitelé jsou vážení. Jen malé procento uchazečů o vzdělání na pedagogických fakultách uspěje. Ne jako u nás, kdy na "pedák" jdou často ti, co se jinam nedostali, nebo největší šprti, kteří pak také dusí v budoucnu i své žáky. Podle mě je na učiteli nejdůležitější aby byl osobností a dělal rád své povolání a rozuměl důležitosti vzdělání.
Důležitý je individuální přístup k žákům. Podpora četby, která pomáhá v jejich rozvoji. Ve školách jsou společně vyučování všichni žáci a jen velice malé procento navštěvuje speciální školy.
Zajímavý je také fakt, že školy nejsou kontrolovány ani srovnávány.
Dále bych ještě upozornila na velký důraz na výuku jazyků a to především angličtiny. Ve Finsku není problém domluvit se anglicky, jelikož většina lidí anglicky umí. Tohoto úspěchu napomáhá také fakt, že většina filmů není dabovaných, ale pouze v originále a s titulky.

Mnohem více a podrobněji zpracovanou tuto problematiku najdete v těchto článcích, ze kterých jsem čerpala.

Je to zajímavé čtení a nutí k zamyšlení nad tím, jak by se třeba dalo vylepšit školství u nás. Co vás nejvíc zaujalo na finském školsví, s čím souhlasíte, nebo co byste u nás neměnili.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lawiane Lawiane | Web | 28. března 2011 v 16:19 | Reagovat

Jedna slečna na praxi, co nám ji přiřadili na zemák, je přesně živým důkazem toho, jak by to být nemělo. Fakt by mě zajímalo, jak ta došla k názoru, že bude učit :-x

2 Ronaldokat Ronaldokat | E-mail | Web | 2. ledna 2018 v 5:53 | Reagovat

Hola, Me gusta mucho tu sitio, ?sigue haciendolo mejor!
http://spain.onlinemensexdoll.bid

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama