.

Postřehy z Finska

7. března 2011 v 21:01 | Lawiane |  Zajímavost
Už před delší dobou jsem na netu narazila na tento poměrně zajímavý článek jedné slečky, která vyrazila do Finska za studii.
.........................................................
Hned zpočátku mého studijního pobytu v Helsinkách mě překvapilo pár zvláštností, se kterými jsem se téměř denně setkávala. Jde spíš o zajímavosti, které mi po pár měsících připadají naprosto normální. Tak tady jsou:
Téměř žádná okna nemají kličky na otevírání. Ne, že by ve Finsku existoval nějaký jiný mechanismus otevírání. Jen ty kličky jsou většinou odšroubované a okna nejdou otevírat. K větrání slouží jen úzké větračky.

Kapitolou samu pro sebe jsou dveře. Nedají se totiž normálně zamknout (klíčem jako u nás), ale pouze zabouchnout. Dveře mají dva režimy, které se přepínají takovým mini čudlíčkem na zámku. První režim je normální, po zavření se dají dveře otevřít klikou bez použití klíče. Druhý režim je zamykací. Dveře se zavřením zabouchnou a k jejich otevření je nutný klíč. Velmi mnoho cizinců si zabouchne klíč uvnitř pokoje, než si na tento systém zvyknou. Ale to ještě není vše. Dveře se odemykají vždy doprava, takže občas také směrem k futru (což je přesně opačně než u nás).

MHD a zastávky na znamení. Všechny zastávky MHD jsou na znamení. Zastávky se nehlásí ani jinak nepíší. Na mapě nejsou uvedena jejich jména. Takže to chce opravdu slušnou znalost místa nebo dobrou přípravu cesty...

Téměř všechna města, čtvrtě a dokonce i ulice (alespoň na jihu Finska) mají dvojí názvy. Jeden je finsky, druhý švédsky.

Třídění odpadu se stává běžnou věcí i u nás. Ale narozdíl od ČR se tady netřídí plasty (plastové lahve jsou vratné a za igelitky se v obchodech platí), zato se třídí bioodpad. Do něho patří nejen zbytky jídla, ale i ubrousky, papírové obaly od vajíček apod. Dokonce i v menze mají popelnici, do které se z talířů odstraňují nedojedené zbytky. Z bioodpadu se vyrábí kompost. Zálohované jsou nejenom skleněné lahve, ale i plastové lahve a plechovky.

O Finech se říká, že jsou velmi tiší, mluví málo a k věci. Na ulici se vyhýbají očnímu kontaktu. Toto mohu potvrdit.

Finové nepijí alkohol průběžně jako Češi (jedno pivko k obědu nebo večeři), ale nárazově a hodně. Příležitost k pití si vždycky najdou. Je to pro ně jakýkoliv svátek, začátek a konec školního roku apod.
Velmi populární mezi Finy jsou plavby trajektem do Stockholmu nebo Talinu. Důvodem je nákup levného alkoholu a párty na palubě. Obvykle se hned následující den jede zpět a párty se opakuje.

Zvláštní je stěhování Finů na kolej. Pokoje pro Finy jsou bez nábytku, takže příjezd typického Fina na kolej vypadá tak, že přijede dodávka nebo alespoň auto s přívěsem a celá rodina začne stěhovat :-).

Finové hodně trpí poruchou příjmu laktózy, a proto je možno všude sehnat všechny mléčné produkty bez obsahu laktózy. Možná to mají z obrovského množství mléka, které se tu pije. Mléko většinou doprovází jakýkoli běžný oběd a večeři a je k dispozici i v menze.

Populární je lékořice (pendrek) a vyrábí se tu i likér s její příchutí - salmiakki.

Kuchyňská linka nad dřezem je jeden velký vícepatrový odkapávač. Takže se umyté nádobí rovnou strčí do kredence a je to. Velmi praktické.

U umyvadla bývá obvykle malá ruční sprška. Velmi praktické např. pro opláchnutí umyvadla, spláchnutí podlahy nebo třeba vyprání tašky špinavé od vylitého jogurtu :-).

Rušné město tu prakticky neexistuje. Finská populace je velmi řídká (17obyv./km2).

Čtverečkované sešity nemají normální čtverečky, ale obrovské čtverce :-).

Finština nemá budoucí čas...

A ještě náš blog ze studijního pobytu ve Finsku: http://ananasovci.blogspot.com .
Kristýna Tučková

zdroj: http://www.bedekr.cz/postrehy-z-finska
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Perhonen Perhonen | Web | 8. března 2011 v 10:56 | Reagovat

O kapitole "zabouchnuté dveře" bych se tu mohla rozepsat na pár odstavců. Docela ostuda, když vám na recepci dají hned DVOJE klíče (správně předpokládají, že turisté nejsou na tento systém moc zvyklí a tak je pravděpodobnost zabouchnutí klíčů v pokoji poměrně vysoká) - a vy si i přesto zabouchnete v pokoji před noční procházkou oboje :))

Ještě štěstí, že recepce funguje nonstop a mají další rezervní klíče :o)

2 vintage bride dresses vintage bride dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 10:48 | Reagovat

Thanks a lot for the blog post. I really enjoyed reading it.
http://www.isdress.org

3 fake tag heuer watches fake tag heuer watches | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 3:53 | Reagovat

Q. What kind of cake do you get at a cafeteria?
http://www.watchescan.org/Tag-Heuer.html

4 LarryCrili LarryCrili | E-mail | Web | 29. května 2018 v 1:43 | Reagovat

http://prestolog.com.br/component/k2/itemlist/user/11698  На телефон В хорошем качестве HD 720 торрент 720   В хорошем качестве HD 720 книга читать бесплатно  http://byoungbfitness.com/component/k2/itemlist/user/366498

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama