.

Duben 2011

Vappu

30. dubna 2011 v 17:03 | Irbise |  Tradice
Vappu je finský svátek na oslavu 1. května. Oslavy, kterých se účastní především studenti, trvají celý týden. Vrcholem je právě oslava prvního května. Studenti a všíchni lidé vyjdou ven, pořádají se pikniky nehledě na počasí a hrozně moc se pije alkohol. Studenti se obléknou do speciálních studentských kombinéz, barvy mají dle fakult na kterých studují.
Je to prostě taková velká studentská šílená párty. Bylo by moc fain tam být a slavit s ostatními.

Více informací najdete na:

Fotky z národních parků

21. dubna 2011 v 14:20 | Lawiane |  Národní parky
ZDE si můžete prohlédnout krásné fotky z finských národních parků. Je jich několik stran.


Pozor- změna ohledně srazu!

17. dubna 2011 v 21:13 | Lawiane |  Novinky v klubu
Zdravím Vážení,
vzhledem k tomu, že mnoho z vás se 30.4. nachází v Brně na srazu fanoušků Tarji Turunen a vyjádřili jste se na FB, že rádi dorazíte, ale ne v tento den, protože jdete na jiný sraz. A také vzhledem k tomu, že většina lidí, co má ráda Finsko, má ráda Tarju a naopak, rozhodli jsme se tyto dva srazy spojit. Takže jeden den a jedno místo.
Změna spočívá v tom, že namísto Prahy bude Brno. A večer je naplánovaný koncert Nightwish revival. Kdo na něj nebude chtít, může se od nás samozřejmě odpojit. Sejdeme se nejspíš někdy odpoledne, bližší info o přesném místě shledání a o programu ještě dodám.
Hlásit se na akci můžete tady v komentech nebo je událost na FB


Kdo do Brna nemůžete, nezoufejte, určitě dáme něco i v Praze.

A pokud to máte někdo blízko do následujících měst, můžete navštívit besedu o Finských národních parcích.

Sraz finofilů

6. dubna 2011 v 18:36 | Lawiane |  Novinky v klubu
Zdravíčko, přátelé Finska,
Po roce zatím zdárného fungování Klubu Finofilů by snad bylo na čase uspořádat nějaký ten sraz, setkat se osobně a ne jen na fóru. Po prázdninovém, úspěšně promlčeném, termínu by se snad ten druhý pokus mohl podařit.
Jak by to probíhalo?
Termín bych zvolila nějakou sobotu. Navrhuji třeba 30. 4. 2011. Sešli bychom se před obědem a zašli si sednout do nějaké restaurace na jídlo, prošli se Prahu (podle počasí a jak se nám bude chtít, obejít pár památek) a hlavně si pokecali o Suomi. Můžeme se zastavit i v Café Nordica (Skandinávský dům), zahrát si soutěže atd. Navečer to rozpustíme, jak se kdo bude potřebovat dostat domů. Pokud nejste z Prahy a je pro vás jednodenní výlet nevýhodný, špatně vám jede spoj a museli byste nás opustit moc brzy, zkuste se s někým z ostatních účastníků dohodnout na přespání. Já můžu u nás nabídnout tak dvě místa (komfort nečekejte = ustlat si na zemi). Pokud by byl zájem, můžeme sraz protáhnout i na neděli a vymyslet ještě nějaký program (zvláště, pokud by vás tu více přespávalo).
To je prozatím asi vše.
Kdo myslíte, že půjdete, zapiště se tady do komentářů nebo na FB tady.


Prezidentský palác v Helsinkách se otevřel veřejnosti

3. dubna 2011 v 19:10 | Irbise |  Zprávy z Finska
V Helsinkách se dnes konal den otevřených dveří Prezidentského paláce. Tedy sídlo současné prezidentky Tarji Halonen. Poprvé byl palác zpřístupněn v roce 2009.

Celý článek napsala Marie Ježová. Více informací najdete na Novinky.cz
Fotografie paláce a stránky prezidentky: president.fi