.

Červenec 2011

Finská kultura o prázdninách v ČR

22. července 2011 v 19:37 | Lawiane |  O Finsku v ČR
28.07.2011 - 08:00 - 31.07.2011 - 23:00 Uherské Hradiště

Na největší český nesoutěžní festival dorazí legenda finského i skandinávského filmu Aki Kaurismäki! Kaurismäki je tvůrcem, jehož filmy se v České republice setkávají s mimořádným ohlasem. Mistr minimalistických tragikomických příběhů plných melancholie, černé kávy, pohnutých osudů a rock´n´rollu přijede na LFŠ představit kompletní retrospektivu svých filmů, včetně novinky Le Havre. Retrospektiva bude pokrývat celou Kaurismäkiho tvorbu od debutu Zločin a trest, přes "trilogie pracující třídy" (Stíny v ráji, Děvče ze sirkárny, Mraky odtáhly), přes sérii s "leningradskými" komediemi až po snímky s metažánrovými postupy - Smlouva s vrahem, Juha nebo Muž bez minulosti.

Letní filmová škola Uherské Hradiště je již řadu let největším nesoutěžním filmovým festivalem v České republice. Již od roku 1964 je cílem akce rozšiřovat filmový obzor členů filmových klubů a filmových nadšenců (z nich velkou část tvoří středoškolští a vysokoškolští studenti) a seznamovat je s filmovým uměním v nových a netradičních souvislostech. Po roce 2000 zaznamenala LFŠ výrazný rozvoj - ze semináře primárně zaměřeného na členy filmových klubů se stala druhou největší filmovou akcí na území České republiky, kterou každoročně navštíví tisíce diváků (v posledních letech vždy kolem 5000 návštěvníků). Filmy jsou promítány v 11 sálech a 2 letních kinech rozmístěných po celém Uherském Hradišti. Letní filmovou školou pořádá Asociací českých filmových klubů.

text -zdroj: http://www.lfs.cz

Minulý týden ve Vizovicích na festivalu Masters of Rock vystoupily finské kapely Finntroll a Amorphis. Více o jejich vystoupení a celém festivalu včetně fotek, se můžete dočíst u na blogu.