.

Leden 2012

Viili

26. ledna 2012 v 21:20 | Irbise |  Zajímavost
Viili, nebo také viilis je typický Finský fermentovaný mléčný nápoj. Je podobný jogurtu, ale přitom to vlastně vůbec není jogurt, je hrozně moc táhavý, podobný žvýkačce. Chuť je také taková žvýkačková. A ta konzistence je nezapomenutelná. Rozhodně ho musíte vyzkoušet. Já jsem si ho dala dvakrát a bohužel mi moc k srdci nepřirostl. Radši jsem zůstala u běžných jogurtů. Co je však na viili tolik specifického, jak se vyrábí a způsoby konzumace si přečtěte dále. Jedná se o moji zprávu o viili do školy. Na konci článku také najdete různé zajímavé zdroje, ze kterých jsem čerpala.

Pravda o sauně

18. ledna 2012 v 13:24 | Irbise |  Filmy
Tento týden jde na čt2 finský dokumentární film Pravda o sauně: Pravda o Finech. Film je možné vidět ve středu 18.1. v 15:00, nebo v pátek 20.1. v 10:00. A možná že ho bude možné i shlédnout online, ale tím si už nejsem jistá.

O Filmu: "Sauna patří k Finsku stejně neodmyslitelně jako vášeň pro adrenalinové sporty nebo moderní technologie. V zemi tisíců jezer budete jen těžko hledat stavení, u kterého by nestál malý dřevěný domek, kde se Finové tak rádi potí. Saunování milují všichni - staří, mladí a dokonce i nemluvňata. Ještě v minulém století byla sauna místem, kde ženy velice často a rády rodily své děti. Domácí hádky shoří v ohni, obchodní spory rozpustí horko, postavení a tituly přehluší nahota a březové větvičky vyženou i ten nejzarytější stres. Sauna je pro Finy prostě místem posvátného obřadu a zároveň i místem, které jim pomohlo překonávat těžké okamžiky v dějinách."

Z mých zkušeností z Finska patří saunování mezi jeden z největších a nejlepších objevů. Je to jeden z hlavních znaků Finska, sauny mají všude, chodí do nich rádi a často. V sauně si také obvykle nemluvní Finové velice rádi poklábosí. Sauna funguje na všechno - zimu, tmu, stres a starosti. Je to příjemné uvolnění, relaxace a odreagování, které dodá energii do dalších dní. Sauna také posiluje imunitu a pomáhá s léčením nemocí. Sauna mi teď také hodně schází, jelikož jsem si zvykla chodit do sauny i dvakrát týdně. Na tento film se hodně těším, tak snad bude stát za to.

Finské nejznámější hory

17. ledna 2012 v 15:16 | Katrin |  Příroda
Zdravím všechny Finofily! Po delší době jsem se zase rozhodla být členem tohoto klubu, protože se mi začalo už tak trochu stýskat... :) Připravila jsem kratší článek o finských nejznámějších horách.

Ačkoli se o Finsku tvrdí, že je velmi rovinaté, v severní části do něj zasahuje Skandinávské pohoří.
Njevyšším vrcholkem Finské země je hora Haltitunturi (1 328 m). Tato hora je často nazývana zkraceně Halti. Nachází se na hranici Finska s Norskem. Zajímavostí této hory však je, že její nejvyšší bod se nachází v Norsku, nikoliv ve Finsku (V Norsku je tato hora nazývana Ráisduattarháldi a dosahuje výše 1 365 m).


Srub u hory Haltitunturi

Hraniční kámen na nejvyšším místě Finska

Nejvyšší bod Finska Halti s hraničním kamenem

Haltitunturi / Kilpisjärvi

Zimní pohodička :)Nejvyšší hora, která scelá nachází ve Finsku je Ridnitsohkka (1 316 m).


RidnitsohkkaDalší významnou finskou horou je Levitunturi (531 m), která svou výší ani zrovna moc horou není. Je však velmi oblíbená, neboť v jejím okolí se rozpostírá rozsáhlé lsportovní středisko Levi. Je především určeno pro zimní sporty (běh na lyžích, sjezd...), ale také i pro ty letní...


Levitunturi


Oblíbeným místem pro zimní sporty je také hora Ylläs (718 m). Naleznete zde skvělé podmínky pro běžkaře a sjezdaře. V okolí této hory se nachází 330 kilometrů běžkařských tratí, 58 sjezdových tratí a 27 vleků.
http://www.yllas.fi/ - webové stránky ski střediska Ylläs


Ylläs - ráj pro finské lyžaře :)

Snowdomes, Snowworld, News, New Projects, Ski Netherlands, Snow, Snow reports, Ski Weather, Ski conditions, Ski Deals, ski press, Ski Central, Snow.com, onthesnow.com, Snow online, Frederick Wallace, Frederick Wallace journalist, Ski holidays, Top-10 ski resorts, The 10 best ski websites, Ski Maps, top snowdomes, top-10 snowdomes

Nadcházející prezidentské volby

14. ledna 2012 v 20:18 | Irbise |  Zprávy z Finska
Finsko za nedlouho čeká významý přelom, jelikož současná prezidentka Finska, Tarja Halonen, po dvanácti letech končí. Již dlouhé měsíce se ve Finsku diskutuje o možných budoucích kandidátech na prezidenta. Finové volí svého prezidenta přímo. Volby jsou nyní téměř za dveřmi, již za necelých čtrnáct dní, 22.ledna. Pokud se jednomu kandidátovi nepodaří získat minimálně padesát procent hlasů, bude se konat také druhé kolo voleb 5.února. Nový prezident se ujme úřadu na začátku března.
Koho Finové z možných osmi kandidátů nakonec zvolí je otázkou. Kandidáty na prezidenta jsou Paavo Arhinmäki, Eva Biaudet, Sari Essayah, Pekka Haavisto, Sauli Niinistö, Timo Soini, Paavo Väyrynen a Paavo Lipponen. Budoucí prezident změní pohled ostatních států na Finsko jelikož výrazně ovlivňuje mezinárodní politiku a veřejné mínění.
Jakým směrem se Finsko bude ubírat v budoucnu, se ukáže již za pár dní.


Nadcházející kulturní akce

6. ledna 2012 v 23:41 | Lawiane |  Kulturní události
Tuto středu se v pražském klubu K4 uskuteční přednáška o sámském umělci Nils-Aslak Valkenpää. Start v 18:30. Více informací zde na stránkách Skandinávského domu.

Téhož dne našim zemi navštíví finská metalová kapela Amorphis a předkapletu jim budou dělat jejich krajani The man - eating tree. Retro music hall, Praha.

O pár dní později pak své uši a oči můžete potěšit na koncertě zpěvačky Tarji Turunen (ex - Nightwish), která své vystoupení předvede v pátek 13.1. ve Zlíně a o den později v Pardubicích.
Cena koncertů je 590,- a podrobnější informace o nich naleznete na mastersofrock.cz