.

Únor 2012

NP Oulanka

29. února 2012 v 23:01 | Lawiane |  Národní parky

rozloha: 290 km2
založení: 1956
lokalita: východní Laponsko
obecní správa parku: Kuusamo
Geografie, fauna a flóra
NP Oulanka je spojovaný zejména s obrazem skal rozervaných divokou vodou a rozsáhlými smrkovými a borovicovými lesy. Územím protéká stejnojmenná řeka se čtyřmi přítoky. Ve skalách společně vytvářejí překrásná kaňonovitá údolí, peřeje s vodopády, a poté ústí do Bílého moře. Sever parku zaujímají bažiny a rašeliniště se zastoupením mokřinných travin, mechů a lišejníků. Vyskytují se zde i vzácné druhy bažinných sibiřských orchidejí a masožravek. Orchidej Calypso, kterou má park ve znaku, je v těchto zeměpisných šířkách naprostým unikátem. Tato bažinatá oblast je hojně osídlená ptáky, například vlaštovkami, labutěmi laponskými a dalšími. Do místní přírody člověk nezasahuje už 100 let, vytváří se zde tady přirozený prales. Kraj je domovem zhruba 30 druhů savců, jako je vlk, jezevec, liška, medvěd hnědý, rosomák a řeky jsou plné lososů, kteří se zde rozšířili migrací z Bílého moře.

Z turistického hlediska
Pro zdatné turisty park nabízí takzvaný Medvědí okruh (Karhunkierros) dlouhý 80 km. Je to jedna z nejstarších a nejlepších turistických stezek ve Finsku. Pro méně vytrvalé pak postačí tzv. Malý medvědí okruh dlouhý 12 km a představující tak přibližně šestihodinovou procházku. Severní bažinatá oblast je v letním období téměř nepřístupná, nevede sem mnoho cest. Lidem je tato oblast dostupná prakticky jen, když půda zamrzne.
Nejlepší doba pro návštěvu parku je podzim, kdy se krajina zbarví úchvatnou paletou barev.
Zajímavosti
· Název Oulanka pochází ze starého nářečí a znamená "zaplavující"
· Ve středu parku je zřízena výzkumná základna univerzity v Oulu a velké informační centrum pro návštěvníky. Parkem prochází hranice dvou krajů - Laponska a Oulu.
· Rozloha prku byla dodatečně rozšířena v letech 1982 a 1989.NP Koli

25. února 2012 v 22:41 | Lawiane |  Národní parky
rozloha: 30 km2
založení: 1991
lokalita: severní Karélie
obecní správa: Lieksa, Joensuu, Kontiolahti"Ačkoli národní park patří rozlohou spíše k těm menším, je dobře znám především pro výhled na jezerní krajinu, který umožňuje místní kopec Koli. Krása tohoto místa inspirovala mnoho umělců a v pohanské době byl Koli považován za sídlo bohů. "

Geografie, fauna a flóra
Táhlý kopec Koli je tvořen jedněmi z nejstarších skal, křemeny byli zformovány před více jak dvěma biliony let. Kromě křemenných skal, divokého lesa a průzračného jezera Pielinen, lze v parku vidět i přírodní louky a pastviny s krávami, ovcemi a kozami, jako ukázkou dřívějšího hospodářství, kdy se lesy vypalovaly, a půda zúrodňovala v pole.

Z turistického hlediska
V parku je několik tras různé délky, od krátkých 3 kilometrových až po zhruba 40 kilometrů dlouhé stezky. Pohledy na krajinu si lze užít ze dvou hlavních vyhlídek - Ukko Koli nebo Akka Koli. Ukko je staré označení pro pohanského boha a Akka starý výraz pro ženu a Ukkovu manželku. Na západním svahu Akka Koli stojí "chrám ticha", což je kamenný oltář umístěný na otevřeném prostranství. Doplňuje jej dřevěný kříž upevněný na skále. Toto místo je určeno k rozjímání, a proto zde panuje zvláště klidná atmosféra. Cesta z Helsinek do Koli zabere kolem šesti hodin. Lze si zde půjčit loďku. V zimě je park vhodným místem pro lyžování, disponuje několika sjezdovkami, vleky a lanovkou.

Zajímavosti
· Archeologové v národním parku objevili nálezy, které ukazují, že na tomto místě žili jedni z prvních osadníků Finska a prováděli zde rituální obětování.
· V roce 2007 byl NP Koli udělen certifikát The European Charter for Sustainable Tourism in Protected Areas, který platí na 5 let, je vydáván federací Europarc a má podporovat turismus a regionální ekonomiku v chráněných oblastech Evropy.
· Před zřízením NP vedli ekologové a ochránci přírody řadu bojů s vlastníky půdy, kteří nakonec ustoupili a půdu prodali. Ekologové na oplátku museli upustit od svého požadavku, aby byl hotel Sokos Koli stojící na vrcholu kopce zbourán. Ochráncům přírody se zdálo, že hyzdí ráz krajiny, jde totiž o obrovskou moderní budovu z betonu a skla. Přestože hotel krajině na kráse nepřidá, je z něj ovšem překrásný výhled a ubytování v něm bývá často vyhledáváno.


Nový prezident Finska

11. února 2012 v 19:15 | Irbise |  Zprávy z Finska
Novým dvanáctým prezidentem Finska se stává Sauli Niinistö. Sauli Niinistö, jako zástupce Národní konzervativní strany zvítězil v druhém kole s přehledem nad zástupcem Zelené strany, kterým byl Pekka Haavisto. Jako konzervativec vystřídá 30 let sociálně-demokratických prezidentů.
Niinisto získal 62,6% hlasů od téměř 1,8 milionu voličů. Účast voličů ale nebyla příliš vysoká, pouhých 68,9 procenta. Niinisto byl favoritem v celém Finsku, kromě oblasti Åland.
Úřadu by se měl oficiálně ujmout 1.března 2012.

Sauli Niinistö

Zdroj obrázku: baltic-review.com

Více informací o životě Sauli Niinista můžete získat na stránkách Wikipedie, kde je jeho život popsán celkem podrobně: