.

NP Koli

25. února 2012 v 22:41 | Lawiane |  Národní parky
rozloha: 30 km2
založení: 1991
lokalita: severní Karélie
obecní správa: Lieksa, Joensuu, Kontiolahti"Ačkoli národní park patří rozlohou spíše k těm menším, je dobře znám především pro výhled na jezerní krajinu, který umožňuje místní kopec Koli. Krása tohoto místa inspirovala mnoho umělců a v pohanské době byl Koli považován za sídlo bohů. "

Geografie, fauna a flóra
Táhlý kopec Koli je tvořen jedněmi z nejstarších skal, křemeny byli zformovány před více jak dvěma biliony let. Kromě křemenných skal, divokého lesa a průzračného jezera Pielinen, lze v parku vidět i přírodní louky a pastviny s krávami, ovcemi a kozami, jako ukázkou dřívějšího hospodářství, kdy se lesy vypalovaly, a půda zúrodňovala v pole.

Z turistického hlediska
V parku je několik tras různé délky, od krátkých 3 kilometrových až po zhruba 40 kilometrů dlouhé stezky. Pohledy na krajinu si lze užít ze dvou hlavních vyhlídek - Ukko Koli nebo Akka Koli. Ukko je staré označení pro pohanského boha a Akka starý výraz pro ženu a Ukkovu manželku. Na západním svahu Akka Koli stojí "chrám ticha", což je kamenný oltář umístěný na otevřeném prostranství. Doplňuje jej dřevěný kříž upevněný na skále. Toto místo je určeno k rozjímání, a proto zde panuje zvláště klidná atmosféra. Cesta z Helsinek do Koli zabere kolem šesti hodin. Lze si zde půjčit loďku. V zimě je park vhodným místem pro lyžování, disponuje několika sjezdovkami, vleky a lanovkou.

Zajímavosti
· Archeologové v národním parku objevili nálezy, které ukazují, že na tomto místě žili jedni z prvních osadníků Finska a prováděli zde rituální obětování.
· V roce 2007 byl NP Koli udělen certifikát The European Charter for Sustainable Tourism in Protected Areas, který platí na 5 let, je vydáván federací Europarc a má podporovat turismus a regionální ekonomiku v chráněných oblastech Evropy.
· Před zřízením NP vedli ekologové a ochránci přírody řadu bojů s vlastníky půdy, kteří nakonec ustoupili a půdu prodali. Ekologové na oplátku museli upustit od svého požadavku, aby byl hotel Sokos Koli stojící na vrcholu kopce zbourán. Ochráncům přírody se zdálo, že hyzdí ráz krajiny, jde totiž o obrovskou moderní budovu z betonu a skla. Přestože hotel krajině na kráse nepřidá, je z něj ovšem překrásný výhled a ubytování v něm bývá často vyhledáváno.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Katrin Katrin | 28. února 2012 v 11:39

krásná fotka :-)

2 MissFilth MissFilth | Web | 1. března 2012 v 11:17

Krásný !! :)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama