.

NP Oulanka

29. února 2012 v 23:01 | Lawiane |  Národní parky

rozloha: 290 km2
založení: 1956
lokalita: východní Laponsko
obecní správa parku: Kuusamo
Geografie, fauna a flóra
NP Oulanka je spojovaný zejména s obrazem skal rozervaných divokou vodou a rozsáhlými smrkovými a borovicovými lesy. Územím protéká stejnojmenná řeka se čtyřmi přítoky. Ve skalách společně vytvářejí překrásná kaňonovitá údolí, peřeje s vodopády, a poté ústí do Bílého moře. Sever parku zaujímají bažiny a rašeliniště se zastoupením mokřinných travin, mechů a lišejníků. Vyskytují se zde i vzácné druhy bažinných sibiřských orchidejí a masožravek. Orchidej Calypso, kterou má park ve znaku, je v těchto zeměpisných šířkách naprostým unikátem. Tato bažinatá oblast je hojně osídlená ptáky, například vlaštovkami, labutěmi laponskými a dalšími. Do místní přírody člověk nezasahuje už 100 let, vytváří se zde tady přirozený prales. Kraj je domovem zhruba 30 druhů savců, jako je vlk, jezevec, liška, medvěd hnědý, rosomák a řeky jsou plné lososů, kteří se zde rozšířili migrací z Bílého moře.

Z turistického hlediska
Pro zdatné turisty park nabízí takzvaný Medvědí okruh (Karhunkierros) dlouhý 80 km. Je to jedna z nejstarších a nejlepších turistických stezek ve Finsku. Pro méně vytrvalé pak postačí tzv. Malý medvědí okruh dlouhý 12 km a představující tak přibližně šestihodinovou procházku. Severní bažinatá oblast je v letním období téměř nepřístupná, nevede sem mnoho cest. Lidem je tato oblast dostupná prakticky jen, když půda zamrzne.
Nejlepší doba pro návštěvu parku je podzim, kdy se krajina zbarví úchvatnou paletou barev.
Zajímavosti
· Název Oulanka pochází ze starého nářečí a znamená "zaplavující"
· Ve středu parku je zřízena výzkumná základna univerzity v Oulu a velké informační centrum pro návštěvníky. Parkem prochází hranice dvou krajů - Laponska a Oulu.
· Rozloha prku byla dodatečně rozšířena v letech 1982 a 1989.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Irbise Irbise | Web | 3. března 2012 v 16:37

wow, nádhera... hned bych tam jela:)

2 prom dresses prom dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 13:57

If only I were a bird! Ah, but eating caterpillars? - Spanish Proverb
http://www.elsedress.org

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama