.

Březen 2012

Vzniká druhá verze Kalevaly?

11. března 2012 v 18:36 | Lawiane |  Zprávy z Finska
Finský národní epos Kalevala, který složil Elias Lönnrot v devatenáctém století, obsahuje výlučně křesťanské aspekty. Co kdyby někdo napsal jinou verzi, ve které by čerpal z medvědích kultů a šamanismu objevujících se ve finském folklóru?
Lönnrot záměrně použil jen vybrané části materiálů z archivů lidové poezie. Jiní folkloristé by mohli tento materiál použít k vytvoření docela jiných příběhů, které mohou přesněji zobrazovat starověkou víru.
Profesor severské etnografie na Univerzitě v Laponsku a na Institutu severské kultury v Torniu v severním Finsku, Juha Pentikäinen, si dal za cíl sestavit druhou Kalevalu, a to ve formě šamanského eposu podle starověkého medvědího kultu.
"Kalevala, jak ji známe dnes, je eposem Eliase Lönnrota a zobrazuje jeho vidění světa z pohledu oddaného křesťana, jenž popisuje Finy jako civilizovaný stát s jedinou vírou, za účelem budování národa té doby," říká Pentikäinen. Sám Lönnrot přiznal, že ze stejných zdrojů bylo možné sestavit sedm rozdílných a přitom stejně věrných verzí Kalevaly.
Pentikäinen plánuje sestavit svou "druhou Kalevalu" za použití původních příběhů, které Lönnrot opominul, a to především básní zobrazujících medvědí kulty, kdysi hojně rozšířenými mezi severními národy, dokonce ještě v době předkřesťanské. "V archivech jsme našli spoustu run, podle nichž je možné vytvořit medvědí epos, který dokáže zachytit naše tradice věrněji než Kalevala," dodává.
Jeho příběh bude zahrnovat božské stvoření medvěda a jeho zjevení na severském nebi v podobě souhvězdí medvěda, přirozený proces narození tohoto posvátného zvířete a jeho roční cyklus na zemi, rituální smrt a pohřbívání medvěda zabitého lovci a mýtickou svatbu, která předchází návratu medvěda na nebe.

Za tento článek děkujeme Catherina, která sice není mezi adminy, ale tento zajímavý článek mi poslala na mail.

Napapiirin Sankarit - Lapland Odyssey

9. března 2012 v 7:57 | Katrin |  Filmy

Janne (Jussi Vatanen) dostane od své přítelkýně Inari (Pamela Tola) 50 Eur, aby jí pořídil digibox. Janne ale část peněz utratí a digibox nekoupí. Proto mu Inari řekne, že pokud s ní chce zůstat, musí jí digibox do příštího rána přinést, nebo se s ním rozejde. Janne tedy vyráží na bláznivou cestu do 200 kilometrů vzdáleného města Rovaniemi, aby zachránil svůj vztah. Společnost mu dělají jeho kamarádi Kappu (Jasper Pääkkönen) a Tapio (Timo Lavikainen). Cestou do Rovaniemi jim dojde benzín, setkají se s Inariným bývalým přítelem, seznámí se taky s Rusy, kteří měli nehodu, u které srazili soba..


Tak trochu bláznívá finská komedie z roku 2010. Dle mého názoru to je film plný vtipných scén, u kterých jsem se hodně nasmála. Potěšily také krásné záběry Finské přírody v zimě. Herci jsou výborní, role jim celkem sedly. Hudba také není špatná. Když jsem se na to dodívala, tak jsem měla chuť pustit si to znova :)
Jinak název tohoto filmu v překladu znamená něco jako "Hrdinové polárního kruhu". Film je dostupný ke stažení na ulož.to, ale jen ve finském znění.


Režie: Dome Karukoski
Hrají:
Jussi Vatanen (Janne)
Jasper Pääkkönen (Kappu)
Timo Lavikainen (Tapio)
Pamela Tola (Inari)
a další