.

Vzniká druhá verze Kalevaly?

11. března 2012 v 18:36 | Lawiane |  Zprávy z Finska
Finský národní epos Kalevala, který složil Elias Lönnrot v devatenáctém století, obsahuje výlučně křesťanské aspekty. Co kdyby někdo napsal jinou verzi, ve které by čerpal z medvědích kultů a šamanismu objevujících se ve finském folklóru?
Lönnrot záměrně použil jen vybrané části materiálů z archivů lidové poezie. Jiní folkloristé by mohli tento materiál použít k vytvoření docela jiných příběhů, které mohou přesněji zobrazovat starověkou víru.
Profesor severské etnografie na Univerzitě v Laponsku a na Institutu severské kultury v Torniu v severním Finsku, Juha Pentikäinen, si dal za cíl sestavit druhou Kalevalu, a to ve formě šamanského eposu podle starověkého medvědího kultu.
"Kalevala, jak ji známe dnes, je eposem Eliase Lönnrota a zobrazuje jeho vidění světa z pohledu oddaného křesťana, jenž popisuje Finy jako civilizovaný stát s jedinou vírou, za účelem budování národa té doby," říká Pentikäinen. Sám Lönnrot přiznal, že ze stejných zdrojů bylo možné sestavit sedm rozdílných a přitom stejně věrných verzí Kalevaly.
Pentikäinen plánuje sestavit svou "druhou Kalevalu" za použití původních příběhů, které Lönnrot opominul, a to především básní zobrazujících medvědí kulty, kdysi hojně rozšířenými mezi severními národy, dokonce ještě v době předkřesťanské. "V archivech jsme našli spoustu run, podle nichž je možné vytvořit medvědí epos, který dokáže zachytit naše tradice věrněji než Kalevala," dodává.
Jeho příběh bude zahrnovat božské stvoření medvěda a jeho zjevení na severském nebi v podobě souhvězdí medvěda, přirozený proces narození tohoto posvátného zvířete a jeho roční cyklus na zemi, rituální smrt a pohřbívání medvěda zabitého lovci a mýtickou svatbu, která předchází návratu medvěda na nebe.

Za tento článek děkujeme Catherina, která sice není mezi adminy, ale tento zajímavý článek mi poslala na mail.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jaký je váš názor na případnou druhou verzi Kalevaly?

Zajímavý nápad, budu ráda, když vznikne 100% (8)
Je mi to jedno 0% (0)
Kalevala by měla zůstat pouze ve stávajícím vydání 0% (0)

Komentáře

1 Katrin Katrin | 13. března 2012 v 11:34

hm, zajímavé ;-)

2 Tonda (psychoFinofil:D) Tonda (psychoFinofil:D) | E-mail | 25. března 2012 v 18:53

Tak to sem zvědavej 8-O  Budu mu držet palce a snad mu to nebude trvat moc dlouho, abych se toho dožil :D :-)

3 Babe Babe | Web | 19. dubna 2012 v 19:25

těšim se, až si kalevalu přečtu, i tu původní :D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama