.

Prosinec 2012

Cestujeme do Tampere

26. prosince 2012 v 20:49 | Lawiane |  Města
Třetí největší město Finska se rozprostírá v krásné krajině mezi jezery Pyhäjärvi a Näsijärvi, které ve středu města spojují peřeje Tammerkoski. Kolem nich je situováno centrum tvořené především továrními budovami. Díky svému industriálnímu zaměření na textilní průmysl, které do města přinesl James Finlayson ve dvacátých letech devatenáctého století, získalo Tampere svou přezdívku Manchester severu. Žádné ostravská panorama tu však nečekejte, vše má příjemnou, čistou atmosféru a časy nelehké práce dělníků zda připomíná už jen muzeum.


Co je v Tampere k vidění
Ve městě naleznete několik muzeí, včetně světové rarity v podobě Leninova muzea. Dále třeba městské muzeum Vapriikki, muzeum dělnických domů Amuri, muzeum umění nebo Moominvalley věnované populárním pohádkovým postavičkám Mumínkům.
Pár ulic od pravého břehu Tammperkoski stojí známá kamenná katedrála a na druhé straně, v parku Pyynikin Kirkkopuisto, se nachází cihlový Alexandrův kostel, pojmenovaný ku příležitosti pětadvaceti let vlády cara Alexandra II roku 1881. A pokud toužíte po něčem moderním, východně od centra se nalézá architektonicky zajímavý a nevšední kostel Kaleva.
Dále se v Tampere nachází populární zábavní park Särkänniemi situovaný na břehu Näsijärvi. Nachází se v něm několik lákavých atrakcí, jako je delfinárium, malá zoo, horské dráhy, planetárium a vyhlídková věž, která se tyčí vysoko nad město. V létě se zde konají i koncerty pod širým nebem. Pokud budete cestovat s dětmi, Särkänniemi může být vítanou zábavou, ale připravte si peněženky. Láká-li vás výhled na město z ptačí perspektivy, který je díky krásné jezerní krajině opravdu nádherný, pak je levnější alternativou místo Särkänniemi věže, menší kamenná vyhlídka s názvem Pyynikin torni. Pro odpočinek po předchozí procházce je dole i příjemná kavárna, kde se prodává tradiční pečivo nazývané munkki. Chutná přibližně jako kobliha s lehce peprmintovou příchutí. :-)
A budete-li si chtít odpočinout od ruchu ulic, ačkoli ve Finsku se nemusíte bát, že by nějaké ulice byly příliš rušné, zkuste procházku po břehu jednoho z jezer. Anebo, nechce-li se vám už chodit, v létě zde pravidelně vyjíždějí lodičky na vyhlídkové plavby po jezeře.

pohled na Näsijärvi a vyhlídkovou věž Särkänniemi z Pyynikki

Cesta do/z Tampere
Při Tampere se nalézá malé mezinárodní letiště Pirkkala, je tedy možné, že toto město využijete jako první styčný bod pro svou cestu po Finsku. Z Pirkkala odjíždí pravidelně autobusy načasované podle příletů do centra k železniční stanici. Cena je 6 euro a cesta trvá přibližně 20 minut.
Pojedete-li z Helsinek, čekají vás necelé tři hodiny cesty po E12. Cestou potkáte město Hämeenlinna se svým středověkým hradem. Vzhledem k tomu, že hradů ve Finsku moc nenajdete, byla by škoda neudělat zastávku pro jeho návštěvu.
Autobusy z Helsinek do Tampere jezdí pravidelně a často, cestou rovněž doporučuji udělat si malou zastávku v Hämeenlinně. Cestování vlakem vám ušetří trochu čas, pokud nastoupíte do rychlíku, ale zase více odlehčí vaší peněženku.
Z Turku jezdí rovněž pravidelné autobusové linky a cesta trvá přibližně stejně dlouho.
Ubytování:
Sama mám zkušenosti pouze s Dream Hostel, ale mohu ho vřele doporučit. Nalézá se v centru, kousek od autobusového nádraží a za příznivou cenu nabízí pohodlné a moderní ubytování. V sezóně ovšem nezapomeňte na včasnou rezervaci.

náměstí

užitečné odkazy:
http://www.tampere.fi oficiální stránky města
http://visittampere.fi/ zde najdete seznamy všeho užitečného, co v Tampere můžete potřebovat. :-)
http://dreamhostel.fi/ Dream Hostel
http://www.munkkikahvila.net/ Pyynikin torni


Jippu

26. prosince 2012 v 14:12 | Lawiane |  Hudba
Jippu, vlastním jménem Meri-Tuuli Elorinne, je sedmadvacetiletá popová zpěvačka pocházející z Helsinek. Ke zpěvu má rodinné vlohy, její otec byl operní zpěvák, a ona sama se zpívání věnuje už od dětsví.
Na cestě ke slávě pro ni byla zásadní písnička Kii, použita v roce 2005 jako soundtrack v romantické komedii FC Venus. Rok poté vydává své první debutové album Salaisuuksia, joita yksinäiset huutaa unissaan. Se druhým albem, pojmenovaným Kuka teki minusta tän naisen zaujala první místo na žebříčku finských alb.
V roce 2009 navázala spolupcáci se zpěvákem Samulim Edelmannem a splečeně vydali úspěšné album Pimeä onni, z něhož jsou známé především písně Jos sä tahdot niin a stejnojmenná Pimeä onni, které opět obsadily první místa v žebříčku oblíbenosti. V roce 2012 vyšlo její zatím poslední sólové album Väärinpäin lentävät linnut ze kterého pochází známá písnička Eva (Nukutaan kielletyllä iholla).
Mě osobně na této zpěvačce zaujal příjemně zastřený hlas a klidné melodie, které si člověk může pouštět prakticky vždycky.

Více informací na officiálním webu: jippu.fi

Mistrovství v nošení manželek (finsky eukonkanto nebo akankanto)

12. prosince 2012 v 18:40 | Lawiane |  Sport
Mistrovství v nošení manželek (finsky eukonkanto nebo akankanto)
Jedná se o nevšední finský sport, vymyšlený v obci Sonkajärvi. Idea i motivace je poměrně prostá, méně jednoduché už je pak samotné sportovní klání. Muži se snaží přenést manželku (Obvykle svou, ale není vyloučeno půjčit si například sousedovu.) přes několik překážek na trati dlouhé 0,25 km do cíle jako první. Do cesty se jim staví i nepříjemná vodní překážka. Váha ženy musí být minimálně 49 kilogramů, pokud ne, bude nastavena nějakým batohem, aby zátěž odpovídala.
Existuje rovněž několik stylů, jak ženu přenášet. Jedním z nich je například tzv. estonský styl, kdy má žena hlavu dolů, nohy okolo ramen muže a rukama se drží jeho pasu.


Na výherce pak v cíli čeká potěšující odměna a to sud piva o váze odpovídající přenesené manželce.
Mistrovství tohoto originálního sportu se v Sonkajärvi koná od roku 1997 a na stupních vítězů se střídají Finové s Estonci. Letošními výherci byli Taisto Miettinen a Kristiina Haapanen z Finska. Jistou oblibu už sport získává i v Americe.