.

Cestujeme do Tampere

26. prosince 2012 v 20:49 | Lawiane |  Města
Třetí největší město Finska se rozprostírá v krásné krajině mezi jezery Pyhäjärvi a Näsijärvi, které ve středu města spojují peřeje Tammerkoski. Kolem nich je situováno centrum tvořené především továrními budovami. Díky svému industriálnímu zaměření na textilní průmysl, které do města přinesl James Finlayson ve dvacátých letech devatenáctého století, získalo Tampere svou přezdívku Manchester severu. Žádné ostravská panorama tu však nečekejte, vše má příjemnou, čistou atmosféru a časy nelehké práce dělníků zda připomíná už jen muzeum.


Co je v Tampere k vidění
Ve městě naleznete několik muzeí, včetně světové rarity v podobě Leninova muzea. Dále třeba městské muzeum Vapriikki, muzeum dělnických domů Amuri, muzeum umění nebo Moominvalley věnované populárním pohádkovým postavičkám Mumínkům.
Pár ulic od pravého břehu Tammperkoski stojí známá kamenná katedrála a na druhé straně, v parku Pyynikin Kirkkopuisto, se nachází cihlový Alexandrův kostel, pojmenovaný ku příležitosti pětadvaceti let vlády cara Alexandra II roku 1881. A pokud toužíte po něčem moderním, východně od centra se nalézá architektonicky zajímavý a nevšední kostel Kaleva.
Dále se v Tampere nachází populární zábavní park Särkänniemi situovaný na břehu Näsijärvi. Nachází se v něm několik lákavých atrakcí, jako je delfinárium, malá zoo, horské dráhy, planetárium a vyhlídková věž, která se tyčí vysoko nad město. V létě se zde konají i koncerty pod širým nebem. Pokud budete cestovat s dětmi, Särkänniemi může být vítanou zábavou, ale připravte si peněženky. Láká-li vás výhled na město z ptačí perspektivy, který je díky krásné jezerní krajině opravdu nádherný, pak je levnější alternativou místo Särkänniemi věže, menší kamenná vyhlídka s názvem Pyynikin torni. Pro odpočinek po předchozí procházce je dole i příjemná kavárna, kde se prodává tradiční pečivo nazývané munkki. Chutná přibližně jako kobliha s lehce peprmintovou příchutí. :-)
A budete-li si chtít odpočinout od ruchu ulic, ačkoli ve Finsku se nemusíte bát, že by nějaké ulice byly příliš rušné, zkuste procházku po břehu jednoho z jezer. Anebo, nechce-li se vám už chodit, v létě zde pravidelně vyjíždějí lodičky na vyhlídkové plavby po jezeře.

pohled na Näsijärvi a vyhlídkovou věž Särkänniemi z Pyynikki

Cesta do/z Tampere
Při Tampere se nalézá malé mezinárodní letiště Pirkkala, je tedy možné, že toto město využijete jako první styčný bod pro svou cestu po Finsku. Z Pirkkala odjíždí pravidelně autobusy načasované podle příletů do centra k železniční stanici. Cena je 6 euro a cesta trvá přibližně 20 minut.
Pojedete-li z Helsinek, čekají vás necelé tři hodiny cesty po E12. Cestou potkáte město Hämeenlinna se svým středověkým hradem. Vzhledem k tomu, že hradů ve Finsku moc nenajdete, byla by škoda neudělat zastávku pro jeho návštěvu.
Autobusy z Helsinek do Tampere jezdí pravidelně a často, cestou rovněž doporučuji udělat si malou zastávku v Hämeenlinně. Cestování vlakem vám ušetří trochu čas, pokud nastoupíte do rychlíku, ale zase více odlehčí vaší peněženku.
Z Turku jezdí rovněž pravidelné autobusové linky a cesta trvá přibližně stejně dlouho.
Ubytování:
Sama mám zkušenosti pouze s Dream Hostel, ale mohu ho vřele doporučit. Nalézá se v centru, kousek od autobusového nádraží a za příznivou cenu nabízí pohodlné a moderní ubytování. V sezóně ovšem nezapomeňte na včasnou rezervaci.

náměstí

užitečné odkazy:
http://www.tampere.fi oficiální stránky města
http://visittampere.fi/ zde najdete seznamy všeho užitečného, co v Tampere můžete potřebovat. :-)
http://dreamhostel.fi/ Dream Hostel
http://www.munkkikahvila.net/ Pyynikin torni

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Irbise Irbise | Web | 30. prosince 2012 v 12:24

Tampere se mi celkem líbilo, akorát že jsme ho navštívili až večer. A přespávali jsme v areálu technický univerzity, který je skutečně rozsáhlý :) Zajímavá byla taky návštěva typickýho metalovýho baru :D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama