.

Leden 2013

Se mnou přichází zákon

31. ledna 2013 v 21:20 | Lawiane |  Novinky v klubu
Zdravím čtenáře těchto stránek,

asi jste si povšimli, že blog za posledních pár dní prošel výraznou změnou - říkala jsem si, že po dvou letech už by nemuselo být úplně od věci předělat vzhled. A ne jen vzhled. O změnách méně viditelných tedy více v následujících řádcích.

Zaprvé - je méně pisatelů, adminů.
Vážení, pochopte, že lidé kteří už dávno zapoměli, že něco jako Klub Finofilů existuje a že se dokonce někdy dříve přihlásili k jeho spolutvorně, postě nemají dále v kolonce "Adminové" právoplatné místo. Tohle je dobrovolný spolek nadšenců a mě se nechce někoho přemlouvat slovy "Už dva měsíce jsi nic nenapsal, tak to koukej dohnat." Prostě, když si na psaní sami nevzpomenete a nebaví vás, tak to nemá cenu. Z autorů článků nás tu tedy zbyla polovina a brzy nám snad přibyde posila se jménem Majka, která ve Finsku strávila rok a jistě nám tedy bude mít co říct. :-)

Zadruhé - nové rubriky
Přidala jsem novou rubriku ohledně cestování. Myslím si, že je to důležitý bod. Lidí vyjíždějících do zahraničí s vlastní naplánovouanou cestou sále přibývá a informací není nikdy dost. Sama vím, jak jsem za ně někdy vděčná. Proto jsem se rozhodla sepsat takové "poradní" články ohledne cestování, ubytování a všeho, co by se vám mohlo hodit. Snad to někomu pomůže.
Dále přibyla rubrika s poetickým názvem Finsko skrze umění. Říkala jsem si, že by bylo fajn to tu občas odlehčit a nějak zpestřit. Myšlenka je taková, že rubrika patří jakékoliv vaší tvorbě, která se nějak týká Finska. Primárně by to mělo být od českých autorů, ale když najdu něco pěkného ve vodách celosvětového internetu, proč se napodělit, že? Hezké by bylo, kdybyste se zapojili i osobně. Tvořilo by to dojem, že jsme vážně fajn soudržná komunita! :D Jestli jste třeba namalovali nějakého finského hudebníka, šup se s ním a pochlubte se! (šup sem s ním chápejte jako = pošlete mi to na mail tarja.suomi@seznam.cz) Bylo by to milé.

Zatřetí - design zase a znova
Máme menu dlouhé jako týden před výplatou. Za to se omouvám, ale ty vlaječky to myslím dobře ospravedlňují, nebo ne? Hold jsem v tomto směru asi moc exaktní člověk a mám pocit, že by vše mělo mít svou specifickou rubriku a ta rubrika by měla mít své specifické místo v menu. Co naplat.

Začtvrté - obsah
V budoucnu bych chtěla ještě projít předešlé články, trochu je poupravit. Trochu pozvednout úroveň. Nemít tu články o knihách, které nejsou přečtené, nemít tu články přepapouškované z wikipedie a podobně. Taky více využívat vlastních fotek, vlastních zkušeností.
Uvedu příklad, že pokud píšu článek o nějakém městě, více se zaměřím na to, co pro vás může být důležité z pohledu turisty. Co je tam k vidění, jak se tam dotanete, co nevynechat v jeho okolí atd. Předpokládám, že vás to bude zajímat asi více než přesný výčet nárůstu jeho obyvatel za posledních deset let.

To je snad vše, co jsem vám chtěla prozatím sdělit ohledně organizačních důvodů. :-)
Na závěr ještě "průzkum trhu" aneb co na to říkáte? Myslíte, že změny jsou k lepšímu a líbí se vám nový vzhled? Popřípadě máte nějaký nápad na vylepšení obsahu, nějaké téma článků, které vám tu chybí?

Děkuji za pozornost
Lawiane

Plánujete dovolenou? Rady a tipy (1/2) – cestujeme s CK

29. ledna 2013 v 19:54 | Lawiane |  Cestujeme do Finska
Možná je zima tím pravým časem, kdy se těšit myšlenkami na letní dovolenou a začít s jejím promýšlením. Chcete-li se letos vypravit na sever, do země tisíců jezer, mohlo by vám přijít vhod několik následujících bodů.
Nejprve je třeba rozmyslet si, zda se vydáte na vlastní pěst či se svěříte do rukou cestovní kanceláře. Osobně preferuji cestování podle svého, člověk lépe pozná atmosféru cizí země, když mu vše nepřekládá průvodce a musí v neznámých ulicích zorientovat sám. Na druhou stranu cestování po Finsku není zrovna levné, ale některým CK se poměrně dobře daří držet poměr "cena/výkon" ve výhodné pozici. A vezmou vás tak do míst, do kterých byste se sami za takový peníz těžko dostali.

Nejlépe mi z toho vycházejí následující dva zájezdy:
  • Finsko - země ticíců jezer Tento jsem absolvovala a musím chválit. Program je sice na pět dní (nepočítám cestu a jeden den prohlídky Stockholmu) docela nabitý, ale realita není vůbec tak hektická, jak se může zdát. Na první seznámení s Finskem ideální volba.
  • Do finských národních parků Poměrně specifický zájezd, který mě též láká. Dostat se do finských národních parků bez vlastního auta či autobusu CK je totiž téměř nemožné a proto je tento zájezd jedinečná možnost, jak projet tolik národních parků.
  • Vikingline - Laponsko - poslední divočina cestovní kancelář specializující se především na pěší turistiku ve Skandinávii. Nabízí velmi pěkná putování zejména skandinávským severem. O přírodu jistě nebudete mít nouzi, ale chce to trochu fyzičky a také včasnou rezervaci.
  • CK Periscope Další cestovní kancelář specializovaná na evropský sever, především Norsko a země více hornaté. Pořádají i zimní zájezdy do Laponska nebo vám zařídí ubytování či cestu přesně podle vás.
Velké CK jako je například Firo, bych vám příliš nedoporučovala, jejich zájezdy mi přijdou nepřiměřeně drahé. Sice vás na sever dopraví komfortně letecky, ale za takový nárůst v ceně by mi to nestálo.

Na konec ještě upozornění - neváhejte příliš dlouho s rezervací a zavčas se v CK informujete o volných místech, rozhodnete -li se až v květnu, je možné, že už bude obsazeno.Příště čekejte článek o tom, jak se vydat do Finska na vlastní pěst. :-)

Leena Lehtolainen - Zasněžená žena

15. ledna 2013 v 10:45 | Katrin |  Finská literatura
Hlavní hrdinka tohoto krimirománu se jmenuje Maria Kallio. Pracuje jako inspektorka ve finském městě Espoo. V této knize musí vyřešit případ jedné známé pohřešované ženy - Eliny Rosbergové, psycholožky, která vlastní zámeček Rosberga nedaleko Helsinek, kde je zřízeno centrum pro ženy v nouzi. Elina je za pár dnů nalezena mrtvá v lese. Vše z počátku svědčí tomu, že se jednalo pouze o náhodu, avšak opak je pravdou.
Maria musí vyslechnout všechny ženy a dívky, které navštěvovaly Eliliny poradenské kurzy na zámečku, aby zjistila, co se přihodilo a kdo za to nese vinu. Situaci ani neusnadňuje fakt, že se Elina před svou smrtí pohádala se svým přítelem...


Vřele doporučuji :) Paní Lehtolainen je výborná spisovatelka kriminálních příběhů a toto dílko to potvrzuje.
Jinak Zasněžená žena je první částí knih o Mari Kalliové.


Cestujeme do Porvoo

11. ledna 2013 v 10:59 | Lawiane |  Města
Jedno z mála historických městeček Finska leží na dosah ruky od Helsinek. Je proto vítaným cílem mnoha turistů cestujících do hlavního města a možností jak shlédnout dřívější podobu finských měst. Porvoo je totiž hned druhým nejstarším městem v této zemi.Obecně na úvod
V nepříliš velkém, avšak významném městě, rozprostírajícím se na 655 kilometrech čtverečních společně s přilehlými vesnicemi, žije necelých padesát tisíc obyvatel. Z toho přibližně dvě třetiny tvoří finsky hovořící populace a zbytek náleží švédsky mluvícím. Město je tedy dvojjazyčné a jeho švédský název zní Borgå.

Lokace - příjezd a odjezd
Porvoo se nachází padesát kilometrů východně od Helsinek při břehu Baltského moře, středem města protéká menší řeka Luhdanjoki. Z hlavního města sem míří dálnice E18, doprava ať vlastním autem či veřejným autobusem tedy není nijak složitá. Z Helsinského nádraží Kamppi odjíždějí do Porvoo autobusy každou půl hodinu, jízda zabere necelou hodinu a bude vás stát kolem dvanácti euro. Nechcete-li se pak vracet hned zpět do Helsinek, je možné pokračovat při jižním pobřeží dále na východ, například do města Loviisa.
Pro movitější cestovatele je možné absolvovat cestu také lodí z Helsinek.


Historické jádro města - Vanha Porvoo
Budete-li mířit od autobusového nádraží do historického centra, sledujte cedulku "Vanha Porvoo" neboli Staré Porvoo. Ačkoli je seskupení starobylých uliček navržených na seznam dědictví UNESCO, město je jinak moderní, rozvíjející se oblastí a dřevěné domky zaujímají jen jeho menší část.
Vanha Porvoo, vybudované ve 14. Století, se rozprostírá na úbočí mírného kopce okolo katedrály zbudované v 15. Století. Její návštěva je nedílnou součástí prohlídky města. Zajímavý protestantský interiér stojí za vidění, jeho zvláštní atmosféru dotváří například model plachetnice visící od stropu či obraz Poslední večeře páně s přítomností Máří Magdaleny.


Procházka po dlážděných ulicích lemovaných barevnými domky vám klidnou chůzí zabere nanejvýše dvě hodiny. Čas si můžete zpříjemnit nahlédnutím do některého z malebných obchůdků na jedné z hlavních ulic - Jokikatu a souběžnou Välikatu.


Během letní sezóny nabízí venkovní posezení i kavárna na náměstí s radničním domem.


Nezapomeňte si prohlédnout i staré přístavní sklady, které jsou výrazným symbolem města. Leží při břehu řeky hned na okraji Vanha Porvoo a výhled na ně se vám naskytne z mostu Uusi silta.
Chcete-li v Porvoo setrvat déle, ubytování nabízí několik hotýlků a jeden hostel. Ceny jsou však vzhledem k atraktivitě města o něco vyšší. Delší zábavu vám zajistí několik muzeí, jedno z nich je věnované také autoru slov finské hymny, básníku J.L. Runebergovi, který zde se svou rodinou pobýval.

Vlastní zkušenost
Porvoo jsem navštívila dvakrát. Jednou v sezóně, kdy to bylo rušné městečko hemžící se jak místními obyvateli, tak turisty z cizích zemí. A jednou v září, tedy mimo sezónu, a rozdíl v termínu byl víc než udivující. Staré Porvoo bylo jako vymetené a měli jsme ho téměř celé jen pro sebe. Obojí návštěva byla příjemná, myslím, že toto místo se člověku hned tak neokouká a osobně bych do něj bez váhání vyrazila i potřetí.


NP Urho Kekkonen

7. ledna 2013 v 11:39 | Lawiane |  Národní parky


rozloha: 2 250 km2
založení: 1983
lokalita: východní Laponsko
obecní správa parku: Inari, Sodankylä a SavukoskiGeografie, fauna a flóra
Druhý největší národní park byl založen pro ochranu lesních, horských a rašeliništních ekosystémů Laponska a zároveň také pro zachování tradičního způsobu života původních obyvatel severu - Sámů. Ti se živí chovem sobů, jejichž stáda se volně pohybují krajinou, Sámové bývali dříve kočovný národ putující za svými stády.
Do severní části zasahuje bezlesá tundra, příkré svahy pokryté minimem vegetace. Oblast porostlá lišejníky směrem na jih postupně přechází v zakrslé břízy a kleče až smrkové a borové lesy tajgy. Na jihozápadě se rozkládají rašeliniště, která jsou hnízdištěm mnoha druhů ptáků a v letní sezóně jsou pro turisty z bezpečnostních důvodů uzavřena.

Z turistického hlediska
Park je vyhledávanou oblastí pro dlouhé túry, ročně ho navštíví okolo 180 000 lidí. Značené trasy se nacházejí v západní části parku, pro ty kdož vyrážejí rádi do volného terénu, bude představovat zdejší divočina jistě ráj, kde si mohou naplánovat treky na několik dnů až týdnů. Východní část parku je bez značených stezek. V zimě park nabízí přes 200 km udržovaných tras pro běžkování. Kousek za hranicí parku leží městečko Tankavaara, které nabízí zajímavou formu zábavy - rýžování zlata.

Zajímavosti
· Park je pojmenovaný po finském prezidentu Urho Kekkonenovi, který vedl zemi od roku 1956 přes dvacet let. Celý a originální název parku je Urho Kekkosen kansallispuisto, tedy Národní park Urho Kekkonena.
zdroje obrázků: outdoors.fi a flickr.com


Oslavy Nového roku

2. ledna 2013 v 18:29 | Lawiane |  Zprávy z Finska
Tradiční přivítání nového roku se konalo v Helsinkách na Senátním náměstí.