.

Únor 2013

Kari Hotakainen – Chrám svatého Izáka (Iisakin kirkko)

21. února 2013 v 20:57 | Lawiane |  Finská literatura
"…Můžou nám říkat cokoliv a jakkoliv.
Můžou nás brát v podpaží, i když nemáme závratě.
Ukazují nám východ, přestože tudy chodíme tři týdny.
Berou nám dospělost, stáří, povahu, šaty, názory i city.
Můžou nám tykat, vykat, můžou nás pleskat, obracet, strkat a venčit.
Mluví s námi jako s dětmi. Někteří z nás už mají pleny. Kdo je nemá, brzy je dostane. Mluví se o čuránkách, nikoliv o chcankách. Nelze s námi debatovat, říkáme jen samé nesmysly. Nechodíme, šouráme se.
Jormakka se vykroutí ze sestřina úchopu a skácí se na Tiilikainenovu postel. Tiilikainen se probere z klimbání a shodí Jormakku na zem. Sestra křičí, Jormakka sténá. Přijde druhá sestra, Tiilikainen spadne na Jormakku, sestry zvednou Tiilikainena i Jormakku na postel. Všichni funí. Nemám rád Jormakku ani Tiilikainena, přesto mi je do pláče…"
Novela současného finského spisovatele Kariho Hotakainena vypráví se svérázným humorem příběh otce a syna, kteří k sobě po zlomových životních událostech hledají novou cestu.

Nadcházející hudební akce

17. února 2013 v 22:37 | Lawiane |  Kulturní události
Pro nadcházející měsíce se do naší země sjede několik finských kapel. Tady přináším malou pozvánku na některé z nich.


Värttinä
Folková skupina slaví letos třicet let na scéně a po pár letech přichystala živelné vystoupení i pro české obecenstvo.
22. 3. Vsetín - Dům kultury
23. 3. Praha - Palác Akropolis

Stratovarius
Metalistům jistě nemusím nijak představovat. :-)
22. 3. Zlín - Masters of Rock Café
24. 3. Bratislava

Tarja + Mike Terrana
Metalová královna se vrací do Čech, tentokráte trochu netradičně. V doprovodu bubeníka Mike Terrany zahrají kousky z jiného než metalového soudku. Koncerty jsou na sezení a některé už se plně vyprodaly.
6., 5. a 4. 4. Zlín - Kongresové centrum
7. 4. Praha - Kongresové centrum

Masters of Rock festival
Na letošní ročník tohoto oblíbeného festivalu nám do Vizovic přijede celkem slušná dávka finské hudby. Vystoupí například Leningrad Cowboys, Lordi, The 69 Eyes, Waltari a další.
11. - 14. 7. Vizovice


Bílý sob (Valkoinen peura) 1952

13. února 2013 v 13:22 | Lawiane |  Filmy
Bílý sob (Valkoinen peura) 1952
Hororově laděný černobílý snímek z padesátých let je natočen podle motivů staré laponské pověsti. Vypráví o mladé ženě, která v sobě objeví nechtěné čarodějnické schopnosti. Přeměňuje se ve vzácného bílého soba, láká tak k sobě mladé lovce a poté je zbavuje života. Ačkoli je milující manželkou, své temné stránky nemůže nijak ovládnout, což ji nakonec dovede k vlastní zkáze.
Výraznou atmosféru filmu vytváří zasněžené laponské pláně a působivá hudba. Film byl promítán na VIII. MFF v Karlových Varech v roce 1951. Ve své době to byl jeden z mála finských filmů, které se promítaly za hranicemi.

Mně se film velice líbil a vřele vám ho doporučuji.
Nakonec ještě několik doplňujících informací, potvrzujících kvality Bílého soba.

Ocenění:
Karlovy Vary - cena za fotografii režiséru a současně kameramanovi v jedné osobě Eriku Blombergovi
Finská národní cena Jussi za hudbu, fotografii a hlavní ženskou roli ztvárněnou Mirjami Kuosmanen
Cannes 1953 cena za legendární film.


informace čerpány z csfd.cz

Fotograf Pajunen

6. února 2013 v 21:37 | Lawiane |  Umění
Přidávám příspěvek do naší nově zavedené rubriky Finsko skrze umění. Vize je sice taková, že by tu měly být práce nás Finofilů, ale výjimka potvrzuje pravidlo. Začneme tedy tou výjimkou. :-)

Dost možná už jste na tohoto autora narazili, na DeviantArtu mají jeho fotky nemalé počty komentujících a nacházím je průběžně i na jiných místech internetu. Každopádně, pokud ho neznáte, byla by škoda v takovém stavu setrvávat nadále.
Jeho tvorba se mi velmi líbí. Musím říct, že na fotkách většiny lidí mi Finsko nepřijde příliš fotogenické, zvláště pak města. Na spoustě snímků působí například Helsinki poněkud depresivně, jako město stvořené z tmavých těžkopádných budov. Není tomu tak, jsou tam vdušné ulice a kavárny s květinami. Na fotkách Pajunena nacházím právě toto. Město s duší, někdy veselé a hravé, jindy opravdu smutné. Má krásné záběry a obdivuhodou jemnou úpravu barev a tónů.

Přidávám několik fotografií, které patří mezi mé nejoblíbenější. Větší počet jich pak najdete na jeho profilu pajunen.deviantart.com. Kromě jeho domovského Finska si můžete prohlédnout i obrázky z jiných cest.


Zasněžené centrum Helsinek

Plánujete dovolenou? Rady a tipy 2. - Jak se dostat do Finska

3. února 2013 v 18:11 | Lawiane |  Cestujeme do Finska
V minulém článku jsem vám dala pár nápadů, jak vycestovat do Finska s pomocí cestovní kalendáře. Dále, jak bylo slíbeno, probereme cestování na vlastní pěst. Pro lepší přehlednost bych ho rozdělila do několika bodů a tím prvním bude:
1. JAK SE DOSTAT DO FINSKA
Zásadní otázka, není-liž pravda?