.

Sochy v Helsinkách

22. května 2013 v 23:10 | Lawiane |  Helsinki
Po delší odmlce způsobení tím, že školní povinnosti si mne žádají, přicházím s jedním tématem, které by pro vás mohlo být takovou zajímavostí. Pojďme se tedy podívat, co nám mistři sochaři zanechali ve finském hlavním městě.

Památník Jeana Sibelia
Jeden ze symbolů města, přezdívaný také "nehrající varhany". Abstraktně pojatou sochu představující píšťaly varhan k poctě hudebního skladatele Jeana Sibelia vytvořila výtvarnice Eila Hiltunen, poté co město vypsalo soutěž na skladatelovu počest. Socha byla zhotovena v roce 1967. Údajně přílišná abstraktnost díla vzbudila u veřejnosti diskuze, na základě kterých byla k monumentu přidána ještě skladatelova bysta, umístěná na kameni pár metrů od varhan. Památník je situován v Sibeliově parku, jen kousek od břehu moře. Bohužel je také častým cílem zejména japonských turistů a najít ho během sezóny v "neobleženém" stavu je poměrně vzácné.Jezdecká socha maršála Mannerheima
Socha finského šlechtice, vojevůdce, který zemi zdárně vyvedl z bojů první poloviny 20. století a také jednoho z prezidentů republiky zaujímá místo v centru Helsinek na jedné z komunikačních tepen, stejnojmenné třídě Mannerheimintie. Veřejnosti byla odhalena 4. června roku 1960, na den oslavy Mannerheimova narození. Jejím autorem je Aimo Tukianinen, který ji vytvořil za pomoci savých asistentů.


Havis Amanda
Socha nahé dívky zdobící fontánu na známém tržním náměstí Kauppatori. Původně se měla jmenovat Merenneito neboli Mořská panna. Socha byla vytvořena roku 1906 a autor Ville Vallgren na ní obdržel kontroverzní reakce, nahota dívky zprvu vyvolávala pohoršení a otázku, zda je vhodné umístit ji právě na tak významném místě, jako je Kauppatori. Dnes je socha s fontánou nedílnou součástí města a každý rok ji na studentský svátek Vappu zdobí místní univerzitní studenti tradiční čepičkou.


Paavo Nurmi
Socha úspěšného finského běžce a doslova sběratele olympijských medailí se nalézá na parkovišti před Olympijským stadionem. Autorem je Wäinö Aaltosen a socha vznikla v roce 1952.


Socha tří kovářů
Socha umístěná na křižovatce hlavních ulic Mannerhemintie a Aleksanterinkatu přímo před obchodním domem Stockmann. Autorem je Felix Nylund a zajímavostí je, že každý z kovářů nese tvář skutečné osobnosti. Jedním z nich je sám mladý Nylund.


Socha Alexandra II.
Ruský car Alexandr II. přispěl nedílnou součástí k rozvoji Finska a jeho národního uvědomění. Například zavedl finštinu jako oficiální jazyk země. Jeho socha si tedy zasloužila místo na hlavním Senátním náměstí. Ze čtyř stran je zdobena dalšími postavami jako je například symbolická Suomi-neito neboli Panna Finsko a finský lev. Vytvořena byla roku 1894 a autory jsou Walter Runeberg a Johannes Takanen.


Vzhledem k tomu, že většinu své historie prožilo Finsko v područí sousedů, nenajdeme zde tolik zpodobnění panovníků, jako je tomu třeba ve středoevropských zemích, ale zato díla zobrazují širokou škálu umělců či myslitelů, zejména z doby národního obrození a takzvané národní romantiky. K nim můžeme zařadit například sochu básníka Eina Leina v parku na Esplanadi, v témže parku stojící památku na básníka J. L. Runeberga či filosofa J. V. Snellmana. Kombinací složky mytologické se skutečnou osobností je pak krásná socha Eliase Lönnrotä, sběratele lidové poesie a autora národního eposu Kalevala, který je zobrazen po boku hlavní postavy eposu Väinämöinena. Tato socha se nalézá v Lönnrötově parku.


Postav z finské mytologie najdeme ve městě více, již zmíněný Väinämöinen se spolu s kovářem Ilmarinenem nachází ještě jednou přímo v centru na budově Vanha ylioppilastalo.


Zajímavý je i počet zvířecích soch. Krásným příkladem vztahu Finů k přírodě je socha s název Äidinrakkaus neboli Mateřská láska, která zobrazuje kojící klisnu s hříbětem. Narazit můžete rovněž na kamenné psy, losa nebo i mohutné medvědy u budovy Národního muzea.

Äidinrakkaus

Topelius ja lepset

Aleksis Kivi
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Rusalka Rusalka | E-mail | Web | 22. srpna 2013 v 17:17 | Reagovat

Jů boží :)

2 BenyY BenyY | E-mail | 17. ledna 2017 v 8:52 | Reagovat

I found this page on 13th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama