.

Finské supermarkety

8. ledna 2014 v 20:00 | Lawiane |  Cestujeme do Finska
Při setkání s obchodními řetězci ve Finsku vás hned na začátek pravděpodobně překvapí dvě věci, a to otevírací doba, která je oproti našim zvykům poněkud "vesnická" a také to, že kromě Lidlu v celé zemi nenajdete nám známou firmu. Ve Finsku se totiž drží téměř výhradně domácí společnosti.

nová Prisma v Oulu Limingantulli


Z nich největší ochody patří síti Prisma, kde seženete téměř všechno, jídlem počínaje a sportovním oblečením či rybářskými potřebami končeje. (Nutno říct, že potřeby do přírody se ve Finsku prodávají trochu hojněji než u nás a rybaří i pětileté děti ve městě.) Vzhledem k tomu, že prodejny Prisma jsou opravdu veliké, nenajdete je v centru měst. Tam vám poslouží obchody jako S market nebo K- market patříci ke skupině Kesko, která podle velikosti rozlišuje hypermakery K-citymarket, supermarkety K-supermarket a menší K-extra. Nebo Tokmanni, kde je kromě jídla k mání také spousta dalších věcí.
Mimo ně je ještě síť menších prodejen Valintatalo a Sale.
V nouzi vám mohou posloužit také malé R-kioski, které fungují přibližně na principu našich večerek.
Zahraniční Lidl se od domácích společností liší jednou příznivou věcí a to cenami, které jsou v něm podstatně nižší, ale zase si zachovává potraviny stejné jako v jiných zemích, takže v něm nenajdete moc finských specialit.
Během pracovnách dní bývají odchody otevřené prakticky stejně jako u nás, vetší obvykle do devíti do večera. R-kioski nebo Sale déle, některé i do půlnoci.
V sobotu jsou obchody otevřené přes dopoledne a zavírají kolem páté hodiny. Ale pozor na neděli, kdy kromě pár vyjímek všechny obchody po celé zemi otevírají až od dvanácti a zavírají se přibližně zase v pět.

(Chcete-li se pobavit, běžte se v neděli před dvanáctou podívat před větší obchod, jak stojí Finové nastartovní s nákupními vozíky u vchodu a čekají, až se otevře.) 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama