.

Městská doprava ve Finsku

2. května 2014 v 22:24 | Lawiane |  Cestujeme do Finska
Při prohlídce většiny finských měst, včetně Helsinek si sice obvykle vystačíte s vlastníma nohama, ale někdy se to popovezení přece jenom hodí. Pojďme si tedy přiblížit, jak to ve Finsku funguje, ať se cestování městskou dopravou nikdo nemusí bát.Ve všech větších městech funguje systém lokálních autobusů. Nutno vzít v potaz, že finská města vypadají poněkud jinak, než ty naše česká, takže by se možná tyto linky daly přirovnat spíše k našemu PID.
Všechny zastávky bývají na znamení, což vám může naznačit už i vysoký počet tlačítek STOP v každém autobusu. V centru, kde s vámi nastupuje množství dalších lidí, to možná nepostřehnete, ale i tak ve všech případech doporučuji na autobus předem mávnout, jinak kolem vás projede a budete si muset počkat na další. Stejně tak nezapomenout dát znamení, když chcete vystupovat.
Intervaly bývají oproti pražské MHD o něco delší, například mnohé víkendové spoje bych opět přirovnala k PID, takže nechávat si autobus ujet není radno. Zjištění v kolik spoj jede, je asi nejspolehlivější z internetových stránek konkrétního lokálního dopravce, na většině zastávek sice bývají jízdní řády vylepené, ale u menších zastávek na to nedoporučuji spoléhat. Přímo v autobusech jsou pak někdy u řidiče k dostání brožury s rozpisy všech místních spojů.
Cena jízdenky se pohubuje podle konkrétního města od 2 euro zhruba do 3,5 euro a zakoupit si ji můžete přímo u řidiče. (Matky s kočárky by měli mít jízdné zdarma, takže až ve Finsku uvidíte paní s dítětem v kočáru, které se do něj už sotva vejde, víte, proč ho tam dala. :D )
V Helsinkách můžete kromě autobusů potkat ještě typické zelené tramvaje nebo vyzkoušet jednu rozdvojující se linku metra. Tramvaj fungují stejně jako autobusy, jízdenka stojí přes 2 eura a opět se dá zakoupit přímo u řidiče. Metro jako turisté pravděpodobně nebudete potřebovat použít. Jediná oranžová linka začíná v Rouholahti a vede přes centrum na východ nepříliš vzdálena od pobřeží, část trasy je na povrchu.
Některé zastávky městských autobusů bývají totožné i s dálkovými autobusy, pro přehlednou orientaci jsou tyto dvě varianty označeny jinak barevnou cedulkou. Stanice dálkových autobusů (finsky pika) jsou značené modře, městské žlutě. V Helsinkách patří do městské dopravy i loď zajišťujícíc spojení centra s ostrovy Suomenlinny, pokud si na ně plánujete udělat výlet, městská loď vás bude stát o trochu méně, než turistická.


A na konec ještě minislovníček:
autobus: bussi
dálkový autobus: linja-auto
tramvaj: raitiovaunu (hov. ratikka)
metro: metro
zastávka: pysäkki (po zmáčknutí tlačítka stop se vám v autobuse ukáže "pysähtyy")


 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama