.

Cestujeme do Turku

23. prosince 2014 v 11:40 | Lawiane |  Města
Turku, založené už ve 13. st., je nejstarším finským městem. Zároveň bylo velmi dlouho městem hlavním, dokud tento titul nezískaly Helsinky roku 1812. V Turku byla roku 1640 také založena první univerzita ve Finsku, jejíž knihovnu v době třicetileté války obohatily některé vzácné svazky odvezené švédskými vojsky právě od nás, z Čech. Bohužel většina z nich lehla popelem, společně s větší částí města, při velkém požáru roku 1827. Naštěstí některé památky ohni odolaly, a tak se i dnes můžeme pokochat jejich krásou a historickou hodnotou.
Obecné informace

Turku je dnes až pátým největším městem a žije tu asi 175 tis. obyvatel. Velká část populace mluví švédsky, a tak ve městě všude najdeme dvojjazyčné nápisy (švédský název města je Åbo (čtěte [óbú]). Městem protéká řeka Aurajoki a procházku po obou nábřežích mohu vřele doporučit. K cestě na druhý břeh můžete využít jeden z mnoha mostů, nebo přívoz zvaný föri (který je zdarma). Počítejte však s tím, že se na přívoz naloďují také zdejší obyvatelé se svými koly, na kterých se přepravují - všichni, všude a za každého počasí.

(Pohled z föri uprostřed řeky)


Jak se do Turku dostat?
Já jsem zatím vždy do Turku přijela trajektem ze Stockholmu, takže o tomto způsobu dopravy mohu podat nejvíce informací. Plavba trvá asi 11 hodin, vyjíždí se vždy ráno a večer (orientačně okolo šesté sedmé). Pokud je mi známo, na této trase jezdí jenom dvě společnosti: Viking line (http://www.sales.vikingline.com/en/) a Silja Line (http://www.tallinksilja.com/en/web/int/book-a-cruise). Lístek bez kabiny seženete asi za 15-20 euro, za kabinu se s cenou dostanete přes 40 euro (za osobu). Nejlevnější místa v kabinách jsou takové malilinkaté pokojíčky, kde jsou čtyři sklápěcí postele, po jejichž sklopení už v místnosti vůbec není k hnutí. Na druhou stranu potěší, že každá kabinka má i svůj záchůdeček a sprchový kouteček (používání zdrobnělin je tu opravdu na místě). Na trajektu také najdete pár obchodů, restaurací, hracích automatů nebo dětský koutek, takže o zábavu cestujících je postaráno, pokud (jako já) celou cestu neprospíte.
Do Turku se dá přiletět i letadlem, s přestupem v Helsinkách, rovnou z Prahy. Letiště i přístav jsou spojeny s centrem (hlavním náměstím Kauppatori) linkou autobusu číslo 1 (jízdenku si koupíte u řidiče za 3 eura).
Z Helsinek se lze také přepravit autobusem (http://www.onnibus.com/EN/index.htm), který vyjíždí asi jednou za dvě hodiny a stejně dlouho mu trvá cesta.
Co v Turku dělat?

To samozřejmě záleží na době, kdy tam jedete (já na svou první zimní zkušenost teprve čekám). Nejznámější historické památky jsou určitě katedrála, tzv. tuomiokirkko, (kam je vstup zdarma) a hrad, známý jako Turun linna (tam už zaplatíte 9 euro). Ke katedrále se z Kauppatori dostanete za několik minut pěšky, ke hradu můžete dojít procházkou po nábřeží (asi tři čtyři kilometry), nebo se svézt autobusem číslo 1, protože hrad je hned vedle přístavu.

Tuomiokirkko
V blízkosti katedrály stojí za návštěvu i Sibeliovo muzeum, které zároveň mapuje vývoj hudby a hudebních nástrojů nejen ve Finsku.
Na nábřeží, hned u Kauppatori je pak lékárenské muzeum. Ovšem nečekejte chemií čpící moderní lékárnu - muzeum totiž zobrazuje, jak tato instituce vypadala asi před třemi stoletími. Uvidíte tedy spoustu záhadných skleněných baněk a na stropě visí trsy nejrůznějších usušených bylinek.
V téže oblasti, jenom na druhém břehu řeky, je pak muzeum s názvem Aboa Vetus & Ars Nova. Aboa Vetus zobrazuje historický vývoj Turku a popisuje především život ve městě v období středověku (dataci berte podle finských měřítek). Je zajímavé, že muzeum je vystavěné na základech středověkých kamenných domů, které jsou zakonzervovány jako hlavní exponát. Ve vitrínkách okolo pak najdete především to, co archeologové vykopali právě pod těmito zdmi. Druhá část muzea, Ars Nova, se zaměřuje (jak název napovídá) na nové, tedy moderní umění. Možná až moc moderní, ale to musí každý posoudit sám.

Svůj výčet muzeí zakončím tím, které se nazývá Turun taide museo. Také tam najdete umění. Na rozdíl od Ars Nova (které se zaměřuje na skutečně aktuální tvorbu), se toto turkuské muzeum umění zaměřuje na 19. a 20. st. Můžu vás tedy nalákat třeba na obrazy Akseliho Galléna-Kallely.


(Muzeum umění v Turku)

Těm, kdo na rozdíl ode mě nejsou fanoušky historie a umění, můžu doporučit ještě procházku k lodi Suomen Joutsen (finsky Finská labuť), vedle které se nachází námořnické muzeum.


A nezapomeňme na přírodu: vydáte-li se od katedrály po nábřeží proti proudu řeky, asi po 3 kilometrech dojdete na místo zvané Koroisten risti. Krásný výhled, málo lidí, vřele doporučuji.
Ještě mi dovolte připojit dvě poznámky týkající se nakupování: co se jídla týče, jako nejlevnější možnost doporučuji Lidl, který najdete třeba na Eerikinkatu (která vede hned od Kauppatori). Když budete shánět suvenýry, odkážu vás na Aurakatu, což je ulice spojující nábřeží a Kauppatori. Na Aurakatu najdete též informační centrum, kde si můžete obstarat nějaký plán města (lepší je ale vzít si plán města od Viking Line v přístavu).
Na závěr ještě pár užitečných odkazů (bohužel vyžadují znalost finštiny)
Předpověď počasí pro Turku (http://en.ilmatieteenlaitos.fi/weather/turku)
Interaktivní mapa Turku (http://opaskartta.turku.fi/ims/)

text a foto: Dominika Střížková
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama