.

Leden 2015

Leijonasydän / Lví srdce (2013)

19. ledna 2015 v 16:18 | Lawiane |  Filmy
Režie: Dome Karukoski
Hrají: Peter Franzén, Jasper Pääkkönen, Jussi Vatanen, Laura Birn...

Lví srdce je už pátý celovečerní film finského režiséra Dome Karukoskiho. Podobně jako další režiséři, má zřejmě i Karukoski své oblíbené herce, s nimiž rád spolupracuje. Kromě již dobře známého Petera Franzéna to jsou Jasper Pääkkönen a Jussi Vatanen, kteří spolu hráli v předchozím Karikoskiho filmu Laponská odysea.

Existenci tohoto filmu jsem poprvé zaznamenala už loni na Febiofestu, ale z několika různých důvodů jsem si na jeho zhlédnutí musela počkat až do minulého týdne. Za tu dobu jsem si o filmu stihla něco málo přečíst a samozřejmě vyzpovídat pár lidí, kteří ho už viděli. Moje očekávaní tak před začátkem promítání byla celkem vysoká a za sebe můžu říct, že byla beze zbytku naplněna. Film je v jistém ohledu takovou milou pohádkou (o velkém a silném, leč zlém, muži, jehož spásou se stane křehká žena s vlasy jako anděl, která mu ukáže co je to láska a zbaví ho předsudků). Musím přiznat, že jsem v průběhu sledování filmu také chvílemi chtěla takovou pohádku zažít. Na druhou stranu si film zachovává dost z finské schopnosti líčit život ve vší jeho syrovosti a strhávat ze všech věcí jejich růžové maskování a ukázat, jaké skutečně jsou, což dokazují především scény útoků proti přistěhovalcům.


Pahat pojat (2003)

3. ledna 2015 v 20:03 | Lawiane
Režie: Aleksi Mäkelä
Hrají: Peter Franzén, Jasper Pääkkönen …

Tento film mi doporučil můj finský známý a já měla za to, že jde o komedii (pokud jsem jeho komentář k tomu doporučení, který byl finsky, správně pochopila), a tak mě docela překvapilo, že csfd.cz film řadí jako krimi. Uznávám, že tam jde i o kriminální činnost, ale ta podle mého názoru zůstává jenom pozadím.

Hlavními postavami jsou čtyři bratři, jejichž matka zemřela a otec skončil v protialkoholní léčebně. Oni se tak musejí životem protloukat sami a zjišťují, že překvapivě snadný a zábavný způsob, jak si opatřit peníze, jsou krádeže. A s jídlem roste chuť, tedy nälkä kasvaa syödessä, jak říkají Finové. Vše se ale zkomplikuje, když se nejmladší bratr zamiluje. Jeho vyvolenou je jako naschvál zrovna dcera místního policejního vyšetřovatele, jehož nejdůležitějším případem jsou právě série krádeží...