.

Leijonasydän / Lví srdce (2013)

19. ledna 2015 v 16:18 | Lawiane |  Filmy
Režie: Dome Karukoski
Hrají: Peter Franzén, Jasper Pääkkönen, Jussi Vatanen, Laura Birn...

Lví srdce je už pátý celovečerní film finského režiséra Dome Karukoskiho. Podobně jako další režiséři, má zřejmě i Karukoski své oblíbené herce, s nimiž rád spolupracuje. Kromě již dobře známého Petera Franzéna to jsou Jasper Pääkkönen a Jussi Vatanen, kteří spolu hráli v předchozím Karikoskiho filmu Laponská odysea.

Existenci tohoto filmu jsem poprvé zaznamenala už loni na Febiofestu, ale z několika různých důvodů jsem si na jeho zhlédnutí musela počkat až do minulého týdne. Za tu dobu jsem si o filmu stihla něco málo přečíst a samozřejmě vyzpovídat pár lidí, kteří ho už viděli. Moje očekávaní tak před začátkem promítání byla celkem vysoká a za sebe můžu říct, že byla beze zbytku naplněna. Film je v jistém ohledu takovou milou pohádkou (o velkém a silném, leč zlém, muži, jehož spásou se stane křehká žena s vlasy jako anděl, která mu ukáže co je to láska a zbaví ho předsudků). Musím přiznat, že jsem v průběhu sledování filmu také chvílemi chtěla takovou pohádku zažít. Na druhou stranu si film zachovává dost z finské schopnosti líčit život ve vší jeho syrovosti a strhávat ze všech věcí jejich růžové maskování a ukázat, jaké skutečně jsou, což dokazují především scény útoků proti přistěhovalcům.
Hlavním hrdinou filmu je Teppo (Peter Franzén), který shůry mnoho moudrosti nedostal, ale zato má funkční a silné ruce a v jedné věci zcela jasno: je nepřítelem "nepřátel" Finska a zarytým odpůrcem všech, kdo jeho rodnou zemi využívají a poškozují. Toto přesvědčení jej dovede až na vedoucí pozici místního gangu neonacistů, kam patří i jeho mladší nevlastní bratr Harri (Jasper Pääkkönen). Teppo však jednoho dne potká servírku Sari (Laura Birn), s níž začne nový vztah. Že láska s lidmi dělá divy, je už známá věc, a ani v tomto případě tomu není jinak. Ukáže se totiž, že má Sari z předchozího vztahu syna, jehož otcem je černošský imigrant. Teppo je tak postaven před těžké rozhodnutí: buď, anebo. Poměr vylučovací. Život se Sari a jejím synem, nebo věrnost svému přesvědčení a svému gangu, který bojuje valkoisen Suomen puolesta (za bílé Finsko)?

Jak už bylo řečeno výše a jak naznačuje obsah filmu, jedná se o drama, které má současné společnosti nastavit zrcadlo a poukázat na její rasistické předsudky. Přesto je film oživen několika vcelku komickými scénami (Dáš si banán? Ne? Tak si dej jablko... A vážně nechceš ten banán?), které mají možná připomenout, že ať už se v životě stane cokoli, musíme to brát s humorem, protože ze života stejně nevyvázneme živí. Já protentokrát vyvázla. Sice o 100,- chudší, ale duševně obohacená jedním z nejpovedenějších finských filmů.

PS: Film však nedoporučuji obdivovatelkám dlouhovlasých Finů. Byly byste zklamané z toho, kolik holohlavců se tu na plátně objeví. :-)


PPS: Zájemci mohou film sehnat na uloz.to, ale jenom ve formátu .mkv


text: Dominika Střížková
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama